По-доброто използване на ваксини може да намали употребата на антибиотици с 2,5 млрд. дози годишно, се казва в нов доклад на СЗО.
Повече инвестиции във ваксини биха могли да предотвратят смъртни случаи поради антимикробна резистентност, да намалят употребата на антибиотици и да спестят пари за лечение на резистентни инфекции, категорични са от световната организация.
Според данните в новия доклад ваксините срещу 24 патогена могат да намалят броя на необходимите антибиотици с 22% или 2,5 млрд. дефинирани дневни дози в световен мащаб всяка година, подкрепяйки глобалните усилия за справяне с антимикробната резистентност (AMR).
Докато някои от тези ваксини вече са налични, но се използват недостатъчно, други видове ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро.
Всяка година близо 5 млн. смъртни случая са свързани с AMR в световен мащаб, се подчертава в доклада.
Ваксините са съществена част от отговора за намаляване на AMR, тъй като предотвратяват инфекции, намаляват употребата и прекомерната употреба на антимикробни средства и забавят появата и разпространението на резистентни към лекарства патогени.
Новият доклад разширява проучване на СЗО, публикувано в BMJ Global Health през миналата година. Според данните в него ваксините, които вече се използват срещу пневмококова пневмония и Haemophilus influenzae тип B – бактерия, причиняваща пневмония, менингит и коремен тиф, могат да предотвратят до 106 000 от смъртните случаи, свързани с AMR всяка година. Допълнителни 543 000 смъртни случая, свързани с AMR, могат да бъдат предотвратени годишно, когато се разработят и пуснат в световен мащаб нови ваксини срещу туберкулоза и Klebsiella pneumoniae. Докато новите ваксини срещу туберкулоза са в клинични изпитвания, една срещу Klebsiella pneumoniae все още е в ранен етап на разработване, става ясно от доклада.
„Справянето срещу антимикробната резистентност започва с предотвратяването на инфекции и ваксините са сред най-мощните инструменти за това“, коментира генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.
Според експертите всяка година ваксина срещу Streptococcus pneumoniae може да спести 33 милиона антибиотични дози, като целта на имунизационната програма за 2030 г. 90% от децата в света бъдат ваксинирани, както и по-възрастните хора. Също така ваксина срещу коремен тиф може да спести 45 млн. дози антибиотици, ако въвеждането й се ускори в страните, в които тежестта на тази инфекция е голяма. Ваксината срещу малария, причинена от Plasmodium falciparum, може да спести до 25 млн. антибиотични дози. Ваксината срещу туберкулоза може да има най-голямо въздействие, като спести между 1,2 и 1,9 млрд. антибиотични дози.
В световен мащаб болничните разходи за лечение на резистентни патогени, оценени в доклада, се оценяват на 730 млрд. щатски долара всяка година. Ако ваксините могат да бъдат въведени срещу всички оценени патогени, те биха могли да спестят една трета от болничните разходи, свързани с AMR.
Необходим е цялостен, ориентиран към хората подход, прилаган в здравните системи, за предотвратяване, диагностициране и лечение на инфекции. Този подход признава ваксинацията като основна за предотвратяване на AMR и особено въздействаща, когато се комбинира с други интервенции, е основният извод в документа.
На 79-ата среща на високо равнище на Генералната асамблея на ООН относно , която се проведе на 26 септември световните лидери одобриха политическа декларация, ангажираща се с ясен набор от цели и действия, включително намаляване на приблизително 4,95 млн. човешки смъртни случая, свързани с бактериална АМР годишно, с 10% до 2030 г.
Декларацията подчертава ключови аспекти, включително значението на достъпа до ваксини, лекарства, лечение и диагностика, като същевременно призовава за стимули и механизми за финансиране за стимулиране на многосекторни здравни изследвания, иновации и развитие за справяне с AMR.
Докладът „Оценяване на въздействието на ваксините за намаляване на антимикробната резистентност и употребата на антибиотици“ оценява ролята на ваксините за намаляване на AMR и предоставя на ключовите заинтересовани страни препоръки за засилване на въздействието на ваксините върху AMR. Той оценява 44 ваксини, насочени към 24 патогена: 19 бактерии, четири вируса и един паразит. Инфекциите могат да доведат до множество синдроми и варират в различните възрастови групи, ето защо този начин в няколко случая повече от една ваксина за даден патоген е оценена за въздействието й върху AMR. Патогените включват: Acinetobacter baumannii, Campylobacter jejuni, Clostridioides difficile, Enterococcus faecium, Enterotoxigenic Escherichia coli (ETEC), Extraintestinal Pathogenic Escherichia coli (ExPEC), Group A Streptococcus (GAS), Haemophilus influenzae type B (Hib), Helicobacter pylori, Klebsiella pneumoniae, Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, нетифозна салмонела, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella Paratyphi A, Salmonella typhi, Shigella, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Plasmodium falciparum (малария), грип, норовирус, ротавирус, респираторна синхронизация тиален вирус (RSV).