България обаче е една от двете страни в ЕС, където смъртността се е увеличила.
Днес, ден преди Световния ден за борба с рака, Европейската комисия публикува последните национални профили на рака за всички държави членки, Норвегия и Исландия. Докладите от 2025 г. показват, че процентът на преживяемост от рак се увеличава в целия ЕС. В същото време раковите заболявания продължават да бъдат проблем за общественото здраве, а в държавите членки все още продължават да съществуват неравенства по отношение на раковите заболявания.
Профилите също така показват как ракът може да засегне всички нас, като броят на хората, подложени на активно лечение или живеещи с анамнеза за рак, се увеличава поради застаряването на населението и увеличения процент на преживяемост. Като признание за това, повечето държави са разработили национални планове за борба с рака, които са тясно свързани с ключовите елементи на европейския план за борба с рака.
Профилите подчертават други важни факти, сред които:
• Процентът на преживяемост от рак се е подобрил, като смъртността от рак намалява с 12%. В същото време разпространението на ракови заболявания се е увеличило с 24%, което изисква по-нататъшни усилия за разработване на програми за рехабилитация и качество на живот.
• Около половината от случаите на рак са причинени от четири основни типа рак: колоректален, белодробен, простатен и рак на гърда. Ракът на гърдата е отговорен за почти един от всеки три нови случая на рак сред жените в ЕС, докато ракът на простатата представлява почти един от всеки четири нови случая при мъжете.
• Все още има големи неравенства по отношение на смъртността от рак. Разликите се различават значително в отделните държави, като процентите остават най-високи в държавите с ниски доходи, сред лицата с по-ниски нива на образование и сред мъжете. Това подчертава, че е важно да се продължи преодоляването на неравенствата по отношение на достъпа и стандартите за полагане на грижи, отбелязват от ЕК.
• Налице са подобрения по отношение на редица рискови фактори за рак в ЕС, включително намаляване на равнищата на тютюнопушене и общо намаляване на употребата на алкохол. Наднорменото тегло и затлъстяването обаче продължават да бъдат все по-голямо предизвикателство, като над половината от възрастните в ЕС са с наднормено тегло.
• Има тревожни тенденции, когато става въпрос за ранно откриване чрез скрининг. В една от две държави от ЕС се наблюдава спад в усвояването на скрининга за рак на гърдата, а в две от три държави е отбелязано намаляване на скрининга за рак на маточната шийка.
Заболеваемостта от рак в България е ниска в сравнение със средната за ЕС, показва профилът на страната ни: тя е сред най-ниските за държавите от ЕС, Норвегия и Исландия. Това обаче е една от малкото добри новини за нашата страна.
Докладът за профила на България отчита, че тя е едната от двете държави в ЕС, в които смъртността от рак се е увеличила през последното десетилетие. Докладът сочи още, че предотвратимата смъртност от рак в България е по-висока от средната за ЕС, както и че у нас повечето рискови фактори за рак са с по-високи нива в сравнение с европейските държави.