Министърът на околната среда и водите Манол Генов е силно обезпокоен от начина, по който се управляват отпадъците и боклуците, особено болничните, в столицата. Проверките на МОСВ не са открили нито едно нарушение в контролните протоколи, заяви Генов в предаването „Защо, господин министър?“ в ефира на bTV. По думите му, контролът върху опасните отпадъци се осъществява от Министерството на здравеопазването чрез Столичната регионална здравна инспекция (РЗИ), а не от МОСВ.
Силно смущаващ проблем
„Този проблем е доста смущаващ за мен, откъде излезе – на фона на проверките, които правим в завода за третиране на отпадъци. Контролът е в Министерство на здравеопазването, Столичната районна здравна инспекция го осъществява. Ние от МОСВ правим планови проверки – за 2024 г. са предвидени 11 такива. Проверяваме начина, по който отпадъците се транспортират и съхраняват в болниците, но самият контрол е задължение на РЗИ. В нашите протоколи няма нито едно нарушение и наложени глоби“, заяви министърът.
Генов отправи критика към Столична община, като подчерта, че общинските представители в завода и на депото носят отговорност за това какво се приема и не трябва да прехвърлят вината към други институции. „Ние нямаме право по закон да вършим тези дейности“, категоричен бе той.
Той определи организацията на болничните заведения като функция на техните ръководства, а ангажиментът на МОСВ се активира при подаден сигнал. „Нека кметът да излезе от будната кома, в която го държат неговите служители“, добави министърът остро.
Генов разкри и съществуването на порочна практика, при която отпадъци се класифицират като RDF (горими отпадъци), за да се избегне таксата от 95 лева на тон. „В момента проверяваме. РИОСВ – София е препоръчала да се направи геодезическо заснемане на депото, за да можем физически да установим колко са свободните обеми, защото имаме опасения, че то ще бъде запълнено много бързо“, подчерта той.
Министърът съобщи още, че Столична община не е подавала отчетите си в Националната информационна система за отпадъците в продължение на 5 месеца. Според него това е умишлено укриване на данни, заради невъзможността на завода да се справи с количеството постъпващ отпадък. Текат проверки, като резултатите ще бъдат обявени в рамките на една до две седмици.
Относно водните ресурси на страната, Генов предупреди, че положението не е добро. „Съпоставяйки данните от последните години и прогнозите на НИХМ, тази година ще прилича на миналата, а по-миналата беше най-сушавата, заяви той.
Министерството следи 52 язовира, а липсата на вода се дължи не само на климатичните промени, но и на занемарената политика във водоснабдяването. Язовирите ги строим с десетилетия. Явно политиката, която трябва да се предприеме, е да се изградят няколко нови язовира“, заяви Генов.