Брой 4/2016
Д-р М. Кътева
Дерматолог в ДКЦ „Софиямед“, УМБАЛ „Софиямед“ – София
Psoriasis vulgaris е системно хронично – рецидивиращо възпалително заболяване, което засяга най-често хора в активна възраст, предимно представители на бялата раса. Честотата на заболяването е 2-4% от населението, за България данните са, че са засегнати от 150 000 до 185 000 болни. Етиологията е неизяснена, смята се, че е имуномедиирано системно Т-клетъчно обусловено заболяване с предимно кожна изява. Засягат се предилекционно капилициума, трункуса и екстензорните повърхности на крайниците, където се виждат еритемопапулосквамозни петна и плаки, покрити със сребристобели сухи сквами. Когато измененията са на видимите части на тялото, представлява тежък козметичен дефект, който дава отражение върху качеството на живот на пациентите. Псориазисът е социално-значимо заболяване, което изисква непрекъснато лечение и наблюдение. Засягат се двата пола, понякога започва в детска възраст, може да се ангажират ноктите и ставите. Протичането на болестта поражда редица психосоциални аспекти. Съществуват редица проучвания, които разглеждат проблема от гледна точка на пациентите или какво означава да живееш със заболяването псориазис, едно от тях е „Етнографско проучване, RED Associates, June 2010, MOJO and LEO Pharma, March 2011“. Последствията за пациента са лични, психологически и социални. За голяма част от тях проблемът е свързан с това, че някои плаки са винаги налице, промяната в сезоните и стресът ги провокират, постоянно се страхуват от влошаване и ежедневно се наблюдават, опитват се да скрият проблема, смятат, че заболяването им пречи да водят нормален живот, не посещават басейн, фризьор. Засягането на деликатните интимни зони води до смущения в половото общуване. Личните последствия са, че лечението отнема време, води до уединяване, изолация и постоянен дискомфорт. Психологически последствия за болните с псориазис са загуба на самочувствие и себеуважение, отвращение от самия себе си, самосъзнание за страх – от критични погледи, от допир. Социални последствия са страх от заклеймяване, от публично показване, социални загуби от неосъществени възможности. Най-важните симптоми, които смущават пациента са: сърбеж, наличие на лющене, болка, възпаление, зачервяване, напукана, кървяща, разранена и мокреща кожа, рани, неудобни, смущаващи и болезнени участъци: лице, ръце, гениталии, анус.
Сърбежът е най-важният субективен симптом за пациентите с псориазис. Той е почти винаги наличен като оплакване, според проучване при 42% от тях води до нарушения в съня, а 42% имат нарушения в концентрацията, като средният брой дни за един месец с такива епизоди е 7. Контролът на сърбежа е едно от най-важните изисквания на пациентите, когато се избира терапия. Съвременната локална терапия трябва да отговаря и на следните изисквания: да е достатъчно ефективна с бързо начало на действие, да се дозира лесно, да се прилага достатъчно дълго без странични ефекти, да не откъсва пациента от работа, от козметична гледна точка – да е с подходящ вехикулум, който да е хипоалергичен, да не мирише неприятно и да не зацапва дрехите и бельото, да не омазнява тялото, да е безопасен при продължителна употреба.
Медикаментите, които повлияват сърбежа при псориазис са:
• Кортикостероиди
• Комбинирани препарати
• Други средства
Недостатъци на локалната терапия с кортикостероиди са: кожна атрофия при дълга употреба, тахифилаксия, липса на данни за безопасност при продължителна употреба, прилагат се често, резорбира се по-голямо количество, респективно се развива по-висок риск от бързо развитие на кожна атрофия, при такова дозиране са необходими повече опаковки, т.е не са толкова икономически изгодни. За пациентите основните проблеми на други видове лечение са слабата ефективност, зацапването и сложните схеми на лечение.
Над 80% от псориатично болните са с лека до умерена степен на заболяване и са подходящи за локално лечение. Според постигнатия консенсус основно средство и златен стандарт на избор на локално лечение е Daivobet gel, който представлява комбинация на калципотриол/бетаметазон дипропионат. Единственото кортикостероид-съдържащо локално средство с данни за едногодишна безопасност, е тази комбинация. Дайвобет гел е не само безопасен, но и значително по-ефективен от чистите кортикостероиди. Pандомизирано, паралелно, двойно сляпо, проучвателно клинично изследване фаза II, проведено през 2010 г от Fleming at al., „Дайвобет Гел срещу неговите активни компоненти поотделно в същия вехикулум и във вехикулум самостоятелно“, показва, че при всяка визита процентът на пациентите с контрол над заболяването е по-висок в групата „Дайвобет гел“, отколкото в групите „бетаметазон“, „калципотриол“ и „вехикулум“. Ефектът от Дайвобет гел е статистически по-добър спрямо отделните съставки бетаметазон, калципотриол и вехикулум. Характерно са лечението с Daivobet gel, е че той е с висока ефективност, бърза абсорбция и бързо начало на действие, което води до бързо спиране на сърбежа. Приложението на гела води до приятно усещане на допир и охлаждане, вследствие добрата консистенция, резултатът е чувство на комфорт. Лечението е свързано с увереност, че лекарството действа, има ефект още от първата опаковка, приложението е лесно и не пречи на ежедневието.
Сърбежът от псориатичните плаки често води до безсъние и влошава качеството на живот. Най-честите нарушения на съня са трудно заспиване, чести събуждания и трудно заспиване след това, недостатъчно дълбок сън с недостатъчни на брой цикли. За максималното овладяване на сърбежа се използват и допълнителни системни средства, повлияващи нервната система. Лечението е медикаментозно и немедикаментозно. Медикаментите от синтетичен произход имат редица недостатъци като привикване, сънливост на сутринта, недостатъчно добро повлияване на циклите на съня. Природните препарати са за предпочитане с оглед хроничното протичане на псориазиса, както и данните за медикаментозна провокация на заболяването. Една удачна комбинация е Мелатонин с Екстракт от валериана, съдържащи се в комбинирания препарат “Vivatonin Good Night”. Мелатонин представлява естествено вещество за организма, което регулира цикъла сън-бодърстване, осигурява пълноценен сън и дневна работоспособност; регулира апоптозата, представлява мощен антиоксидант. Синтезира се от пинеалната жлеза, участва в „сверяването“ на биологичния часовник, който е разположен в хипоталамуса. Нивото му зависи от денонощния ритъм, синтезата се стимулира от тъмнината – високи нива през нощта и ниски нива през деня. Има сънотворно действие, регулира настроението. Втората съставка – Валериана, се добива от корените на лечебно растение, известно още от древността. Съдържа биологично активни вещества, които притежават GABA активност (намаляват възбудимостта, успокояват нервната система.) Комбинираният препарат Vivatonin Good Night съчетава ефектите на валериана и мелатонин в едно – улеснява заспиването, осигурява качествен и продължителен сън, регулира циркадния ритъм, намалява тревожността. Предотвратява фиксирането върху сърбежа, помага за преодоляване на стреса, който при пациентите с псориазис е постоянен. Липсва тахифилаксия, не предизвиква зависимост и е безопасен.
Адаптирането на лечението на псориазис към най-важните симптоми за пациента мотивират пациента да се лекува, увеличава комплайънса, увеличава ефективността на лечението. Използването на допълващи средства към стандартната терапия овладяват повече от симптомите на псориазиса и потискат някои от провокиращите фактори. Това би могло да увеличи ремисиите, което е един от основните терапевтични успехи.