Брой 6/2016
Доц. д-р К. Праматаров, д. м.
Медицински факултет, СУ „Св. Климент Охридски”
Андрогенната алопеция протича различно при мъжете и жените, а също така са налице и различни етиологични или провокиращи фактори.
АНДРОГЕННА АЛОПЕЦИЯ ПРИ МЪЖЕТЕ
Андрогенната алопеция при мъжете е генетично детерминирана, дължи се на андрогените и е с характерна клинична картина. Тази алопеция не е заболяване и се определя като вторична характеристика на мъжкия пол. Три са основните фактори за развитието на андрогенната алопеция при мъжете: генетична предиспозиция, възраст и ролята на андрогените. Плешивостта при мъжете се унаследява автозомно доминантно. Общоизвестен факт е, че евнусите не оплешивяват дори да имат генетична предиспозиция. Отговорът на отделните космени фоликули на определени полета на скалпа е генетично определен. Още от древни времена до ден днешен няма отговор на въпроса защо андрогените стимулират растежа на космите на брадата и тялото, а от друга страна те водят до андрогенна алопеция. Известно е че действието на ензима 5-алфа-редуктаза е от особено значение за състоянието на космения фоликул. Този ензим продуцира от тестостерона активния метаболит дихидротестостерон. Дихидротестостеронът се прикрепя към специални цитоплазмени рецептори, прониква в ядрата на клетките и оттук се проявява неговото активно въздействие.
Андрогенната алопеция при мъжете започва в зряла възраст и се проявява най-често на линията между окосмената част на главата и челото. С течение на времето могат да се различат четири стадия на проявата на мъжката плешивост.
Първи стадий – космите започват да се разреждат в темпоралната област.
Втори стадий – допълнително се проявява плешивост на задната част на главата, във вид на тонзура.
Трети стадий – космите са изтънели във фронталната част на скалпа и се оформя вече истинска алопеция.
Четвърти стадий – остават косми във вид на подкова, рязко ограничена в задната част на капилициума двустранно.
Кожата на плешивите участъци не е атрофична, но тя изглежда изтъняла, тъй като не се виждат космените фоликули. Понякога отворите на космените фоликули се виждат и се наблюдават къси, много фини, непигментирани, велус-тип косми. Оплешивелите полета изглеждат значително себорейни, защото мастните жлези продължават да функционират. Себумът прави повърхността на кожата мазна, тъй като той не може да се разпространи върху повърхността на липсващите вече косми.
Прогнозата при отделните индивиди се определя от етнически и генетични фактори. Но в някои фамилии андрогенната алопеция се развива много рано, много скоро след пубертета. За съжаление, точно при тези индивиди се стига до значително оплешивяване. Ако оплешивяването се прояви бавно във възраст между 40-50 години, протичането е значително по-благоприятно. Мъжете, при които не се наблюдава андрогенна алопеция след 40-50 години, обикновено не страдат от плешивост след това.
За развитието на андрогенна алопеция при мъжете имат значение и някои външни фактори. Това са например сърбяща екзема на капилициума, себорея, пърхот. Остри инфекциозни заболявания и някои лекарства могат да провокират и засилят проявите на андрогенната алопеция. В миналото някои други фактори бяха обвинявани за развитието на мъжката плешивост като например неадекватна грижа за косата, носенето на непроветриви шапки или локални смущения на кръвообращението. Тези фактори, обаче, не са намерили своето клинично потвърждение.
Ефективно лечение на мъжката плешивост засега липсва. В някои страни се прилагат естроген-съдържащи лосиони, за които има противоречиви съобщения. Прилагането на системни антиандрогени биха били ефективни, но не са препоръчителни тъй като в този случай може да се говори за лекарствено предизвикана кастрация. Възможно е да се прилага присаждане на космени фоликули по оперативен начин като при този метод се присаждат малки снопчета от косми чрез пънч. Този метод изисква многократни процедури и е твърде скъп, за да намери широко приложение. Независимо от това, някои пациенти, поради професионални, социални или психологични причини прилагат присаждането на косми.
В заключение, желателно е да се прилага и консервативно лечение на придружаващите клинични прояви като тежка себорея, пърхот, възпалително зачервяване на скалпа или сърбеж. В тези случаи специалните шампоани биха били от полза.
Продуктите на Миноксидил, приложени орално или локално, стимулират космения растеж в плешивите участъци до известна степен. Препаратът Regaine 2%-ов лосион спира развитието на алопецията при някои индивиди, докато продуктът се прилага.
АНДРОГЕННА АЛОПЕЦИЯ ПРИ ЖЕНИТЕ
Андрогенната алопеция при жените се среща значително по-рядко, отколкото при мъжете. Независимо от това при 90% от жените, които търсят лекарски съвет са с проявите на алопеция. Андрогенната алопеция при мъжете не е болестно състояние, въпреки че може да има някои психологични изживявания. Почти всеки мъж има прояви на оплешивяване в различна степен в съответствие с неговата генетична предиспозиция. При жените, обаче, става въпрос само когато пациентката има повишено ниво на андрогени. Това се случва при болни, които имат адреногенитален синдром, приемат лекарства с андрогенно действие или тези жени имат повишена чувствителност на космения фоликул към физиологичното ниво на андрогените. Наличието на андрогенната алопеция при жените има значимост в два аспекта. Повишеното ниво на андрогени може да е симптом на ендокринно заболяване. От друга страна, оплешивяването при жените предизвиква сериозни психологични проблеми.
Андрогенна алопеция по мъжкия тип оплешивяване при жените се среща рядко. Най-често тази клинична проява се дължи на тежки ендокринни смущения. Този тип алопеция клинично протича точно както при мъжете. Проявява се с разреждане на космения ръб в слепоочията и се стига до пълно оплешивяване от мъжки тип. Освен от вече споменатото високо ниво на андрогени както при адреногениталния синдром, трябва да се мисли и за наличието на андроген-продуциращи тумори. В такива случаи се отбелязва и мъжки тип окосмяване и хирзутизъм.
Андрогенната алопеция от женски тип при жените се среща по-често като при този тип алопеция генетичните фактори са от особено значение. Възможно е нивата на андрогена да са умерено, но не значително увеличени. Дифузното изтъняване на космите започва обикновено между 20 и 40 години. Най-напред се проявява по челната област, но самият космен ръб обикновено е запазен. Постепенно алопетичните участъци в челната област нарастват, така че се вижда кожата на скалпа. Много рядко се наблюдава пълна загуба на косми. Така че се оформя участък на алопеция, заобиколен от косми, макар и малко на брой. Освен това, космите са изтънели и са налице белези на себорея.
От особена важност е да се проучи фамилната анамнеза. По този начин се изключват наследствените фактори. При преглед често се виждат изтънели косми в характерните участъци на скалпа, едновременно и хирзутизъм в други участъци на кожата. На пациентите се препоръчва да броят падащите косми ежедневно. Желателно е пациентите да събират в пликове падащите косми всеки ден в продължение на няколко дни, но най-малко 5 дни след последното измиване на косата. Не рядко преценката е твърде субективна и става въпрос за психогенна псевдоалопеция. Голямо значение има анамнезата за минали заболявания, които биха довели до дифузна алопеция от друг тип. Тук трябва да се имат предвид алопециите при бременност, употребата на хормонални контрацептиви и е желателно да се изследва нивото на тестостерон. Тъй като андрогенната алопеция и себореята при жените са асоциирани с високи нива на андрогените или с повишена чувствителност на космените фоликули към андрогените, то терапия с антиандрогени е желателна. Антиандрогените са гестегени, но имат свойството да потискат продукцията на андрогени. Освен това, естрогените и някои прогестеронови деривати намаляват въздействието на андрогените. Трябва да се имат предвид следните факти: при мъже тези модули на лечение са недопустими. Жени, които са в менопауза могат да приемат 25-50 мг Ципротерон ацетат дневно, но ако лечението не е започнало още в началните фази на болестта, ефектът е слабо изразен. Продуктът Диане35 има силен антиандрогенен ефект. Във всички случаи е желателно лечението да бъде уточнено със специалист ендокринолог или гинеколог. Прилагането за дълъг период от време на лосиони, които съдържат естрогени има известен ефект върху растежа на космите. Кортикостероиди може да се прилагат само за кратко време и ако са налице белези на възпаление, пърхот, себореен дерматит на скалпа. Пърхотът и проявите на себорея трябва да се лекуват с подходящи шампоани.
В последно време оптимистични резултати са отчетени от прилагането на продукта Priorin. Priorin съдържа съставни елементи на роговото вещество – L-цистин, биотин /витамин Н/, екстракт от просо и калциев пантотенат. Основните действия на продукта се свеждат до възстановяване резервите от хранителни вещества, подобряване на микроциркулацията на ниво скалп и подобряване на клетъчния метаболизъм. Продуктът е налице във вид на капсули, които се приемат 1-2 дневно в продължение на 3 до 6 месеца. Препаратът може да се прилага и при мъже, и при жени. Допуска се неговото приложение и на деца в пубертетна възраст. Като допълнително лечение може да се прилага и шампоан от същата марка.