Брой 6/2016
Д-р К. Атанасова
Специалист УНГ болести, Клиника по УНГ болести, УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен
Световъртежът и шумът в ушите са едни от най-честите симптоми, които водят пациентите при техните семейните лекари. Според данните от статистиката, замайването и световъртежът са на първо място – 69,38%, следвани веднага от шума в ушите – 49,26%.
Световъртежът (vertigo) представлява илюзия за въртене на собственото тяло в пространството или на околните предмети около него. Понятието вертиго или световъртеж произхожда от латинския глагол vertere, който означава „обръщам се“ или „въртя се“. Сложното възприятие за положението на тялото и отделните му части в пространството е резултат на анализираните и синтезирани импулси от вестибуларния анализатор, ставно-мускулния усет и зрителния анализатор. Първостепенна роля за определяне местоположението на тялото в пространството има вестибуларният анализатор. Това е и причината, дори със затворени очи да съществува реално усещане къде е долу и къде е горе.
Вестибуларната система е уникален сетивен орган, който е най-старият във филогенетично отношение. Фиг. 1
Фиг. 1 Устройство на вестибуларен апарат
Вестибуларният апарат представлява структура, намираща се във вътрешното ухо, която има връзки към централната нервна система. Функциите, които апаратът изпълнява са да държи стабилен погледа по време на движение на главата, като за тази цел предизвиква движение на очите, което е противоположно на движенията на главата и участва в поддържането на равновесието.
Световъртежът е съпроводен с неприятни невро-вегетативни симптоми като гадене, повръщане, пребледняване, изпотяване, сърцебиене, чувство за страх и т.н. Пациентите със замайване обикновено имат проблеми при описване на симптомите си. Най-често споделят за нестабилност и чувство за олюляване. Характерно, че описаните прояви се усилват при промяна положението на главата, особено при повдигането й на възглавница или при завъртането й настрани. Има няколко заболявания на вътрешното ухо, които са причина за 80% от случаите на световъртеж, като повечето от тях са напълно лечими. На първо място това е така нареченият доброкачествен позиционен световъртеж, който се явява при смяна на позицията на главата. Получава се при лягане, поглеждане към тавана, обръщане в леглото, навеждане напред. Състоянието е изключително често. Годишно около 5% от хората го получават.
Друго често заболяване на вестибуларния апарат е така наречената мениерова болест. Тя протича със световъртеж, шум в ушите и намален слух. Погрешно e всеки един световъртеж да се диагностицира като мениерова болест. Мениеровата болест има точни критерии за диагноза и ясна стратегия за лечение. Има и друга разновидност – така нареченият мигренен световъртеж. Явява се при болни с мигрена.
При световъртеж е важно да се изключи патология на вътрешното ухо. При доказване на такава трябва възможно най-бързо да се вземат мерки за избягване на сериозни проблеми със слуха, включително пълна глухота. След навременната терапия състоянието се нормализира, пристъпите на силен световъртеж с нарушение на координацията изчезват. Случва се проблемът да е предизвикан от недобро кръвоснабдяване.
Едни от най-честите причини за появата на световъртеж или замаяност са патологичните изменения в областта на шийния сегмент на гръбначния стълб. Това са дегенеративни промени на прешлените и междупрешленните дискове като дискови хернии, спондилоартрозни проблеми с остеохондроза, спондилолистеза, луксации на интервертебралните стави и други.
Тези патологични промени в шийния отдел на гръбнака водят до нарушения в кръвоснабдяването на вътрешното ухо и мозъчния ствол чрез хроничното дразнене на симпатиковите нервни сплетения около arteria vertеbralis и basilaris.
Световъртежът може да бъде ранен симптом на мозъчно-съдовата болест (МСБ), която е важен медицински и социален проблем, тъй като България е на едно от водещите места в света по заболеваемост, болестност и смъртност от съдови заболявания.
В лечението на световъртежа се подхожда етиологично. По тази причина, терапията е строго индивидуална и включва вестибуларни супресанти, антиеметици, антидепресанти, съдови и невронни протектори (Ginkgo Biloba, betahistine) и др. Установено е, че екстракт от Ginkgo Biloba има същата ефективност при световъртеж, каквато има и betahistine. (Cesarani, A., F. Meloni et D. Alpini. Ginkgo biloba (EGb 761) in the treatment of the equilibrium disorders. – Adv. Ther., 15, 1998, 5, 291-304.)
Вторият по честота симптом – шум в ушите (tinitus), представлява своеобразна проекция на голяма група заболявания. Това са основно заболявания от уши-нос-гърло (УНГ) практиката, които се разделят на два аспекта – звукопроводна и звукоприема слухова загуба. Звукопроводна слухова загуба може да има при наличие на церумен, инфекции на външния слухов канал и средното ухо и отосклероза. Звукоприемна или още невросензорна слухова загуба се среща при остра звукова травма, мениерова болест, инфекция на слуховия нерв, пресбиакузис сенилис, невринома акустици и ототоксични медикаменти. Ототоксични са следните медикаменти: антибиотици, химиотерапевтици, аналгетици, аспирин, диуретици, невролептици, антиаритмични средства и др. Шумът в ушите може да бъде и симптом на неврологични, метаболитни, психични, инфекциозни и други заболявания, както и проява при засягане на темпоромандибуларните стави. Пациентите с тинитус съобщават за странен шум в ушите, който чуват само те, но не и околните. Звукът не е предизвикан от външен източник и представлява шум с различна честота и интензитет. Наподобява жужене, бучене, бръмчене на насекомо в ушите, шум от падаща вода. Тинитусът обикновено е придружен и с намаление на слуха на засегнатото ухо, световъртеж, главоболие, нарушение на равновесието, проблеми с паметта. Шумът в ушите влияе силно негативно върху качеството на живот на човек.
Диагностицирането на шума в ушите се базира основно на субективните данни. За изясняване на генезата му се търсят подробни обстоятелства около работната и домашна среда, навици, прекарани заболявания, травми, съпровождащи оплаквания. Информация носят и някои лабораторни, но преди всичко образни методи като ангиографии, компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и др. Интересни са резултатите от аудиограмата. Фиг. 2
Фиг. 2 Аудиограма
При посочените обективни причини се оказва, че лицето може да фиксира честотата на чувания от него шум и подаваните през апарата сигнали с по-ниска честота не се регистрират, а тези с по-висока се регистрират и заглушават шума.
Поради голямото разнообразие на причините за тинитус, лечението е комплексно – хирургично, алтернативно и консервативно. Хирургичното е представено от тимпанопластика, осикулопластика, кохлеарни имплалнтации и др. В алтернативното навлизат методи като хипно- и психотерапии, релаксиращи техники, хипербарна оксигенация и др. Консервативното лечение е основно и включва антидепресанти, транквиланти, антихистамини, миорелаксанти, интравенозен лидокаин, антиконвулсанти, ноотропни, диуретици, бетахистин, вазодилататори (pentoxiphylin), ginkgo biloba, витамини, микроелементи и др.
Независимо от причината за световъртеж и тинитус, в лечението им присъстват съдови и невронни протектори. Тази група медикаменти са подходящи за профилактика, за базово лечение и за профилактика на рецидиви на разглежданите симптоми. Анализирайки стандартните вазодилататори, какъвто е pentoxiphyllin, се оформи мнението, че пациентите трудно ги понасят. От друга страна, природните средства като ginkgo biloba във високи дози също трудно се понасят.
Естествено се появява въпросът има ли природна комбинация, подходяща за продължителна употреба, която да бъде алтернатива на pentoxiphyllin, betahistine и високи дози ginkgo biloba? Следователно в търсене на отговор е необходимо да се поставят следните критерии – доказан ефект върху кръвоснабдяването и съдовата стена.
На поставените критерии отговаря природният продукт Entan VGcaps (Borola Ltd).
Личен опит
Entan VGcaps представлява пълна и рационална биофлавоноидна комбинация с цялостен ефект върху кръвоносните съдове. Entan VGcaps е двукомпонентен продукт, съдържащ проантоцианидини, флавон гликозиди и терпин лактони от доказани природни екстракти.
Тези съставки взаимно усилват ефектите си. Те укрепват стените и подобряват еластичността на съдовете като заздравяват колагена и еластина. Повишават капилярната устойчивост, подобряват микроциркулацията, намаляват отока и възпалението периваскуларно.
Подобряват реологията и не позволяват запушването на съдовете. Съставките на Entan VGcaps намаляват спазъма на артериите. Имат мощно антиоксидантно действие и оказват протективен ефект върху нервната тъкан на вестибуларния апарат и мозъка. Като пълна и рационална биофлавоноидната комбинация в състава на Entan VGcaps осигуряват вазорегулираща активност върху цялото съдово дърво като повлияват артерии, вени, капиляри и лимфни съдове.
Като природен, продукт Entan VGcaps е напълно безопасен при продължителна употреба и с отлична поносимост, за разлика от стандартното лечение.
Цел, материали и методи
Да се изследва клинично ефекта на Entan VGcaps при пациенти с шум в ушите и световъртеж, спрямо стандартната терапия.
Entan се прилага в дозировка 2 х 1 VG caps на ден след хранене в продължение на 2 месеца. През изследвания период бяха наблюдавани 10 пациентa с диагноза тинитус и 10 с диагноза световъртеж.
Ефектът при шум в ушите се оценяваше чрез измерване на заглушаване на субективния шум в dB, т.е чрез аудиометрия при визита I (ден 0), визита II (след 4 седмици) и визита III (след 8 седмици).
Ефектът при световъртеж бе оценен чрез проба на Ромберг, съответно пак при трите последователни визити. За да бъде извършен теста, пациентът трябва да застане в изправено положение, със събрани ходила, след което се заставя да затвори очи. Положителният тест се изразява в загуба на равновесие (залитане, падане) след затваряне на очите.
Резултати
Entan VGcaps e високо ефективен при пациенти с шум в ушите и световъртеж – над 80% повлияване. Обективните изследвания и проведените тестове показаха напълно елиминиране на субективните оплаквания при 8 от 10 пациента след двумесечен прием.
Пациентите съобщават, че още на десетия ден от началото на приема изчезва или значително намалява интензитета на шума в ушите, който е най-трудно поносим.
Установи се, че световъртежът, възстановяването на равновесието и стабилността в походката се повлияват успешно още през първия месец.
В изследвания период нито един от наблюдаваните пациенти не съобщи за нежелани реакции. Лечението с Entan VGcaps протече с отлична поносимост.
Изводи
Entan VGcaps отговори на поставените критерии и би могъл да замени стандартната терапия в групата вазодилататори. Entan VGcaps се оформя като средство на избор от природните продукти, прилагани в лечението на световъртеж и шум в ушите. Колкото по-продължително време се използва Entan VGcaps, толкова по-голямо подобрение се реализира, особено при хора с придружаващи заболявания като диабет, хипертония и др. Уместно е Entan VGcaps да се използва по-широко в оториноларингологията.