Здравната каса няма да плаща за пациенти, които откажат да се регистрират в болница с биометричните си данни. Това може да принуди лечебните заведения да откажат да лекуват такива пациенти, въпреки че всъщност нямат право. Това стана ясно на пресконференция в НЗОК по повод тестовото внедряване на регистрация с пръстов идентификатор в шест болници.
От Касата увериха единствено, че няма да бъде отказано лечение на спешните случаи при никакви обстоятелства. „Спешните състояния първо ще се лекуват, а след това ще се регистрират и на никого няма да бъде отказано плащане“, увери главният експерт в дирекция „Информационни процес и сигурност на информацията“ в НЗОК Мартин Банков.
Тепърва обаче ще бъде разглеждан юридически казусът за планови пациенти, които откажат да се регистрират с пръстов отпечатък в болницата. Директорът на информационната дирекция на касата Гергана Ненчовска заяви, че НЗОК може да откаже да плати на болницата при отказ на пациента да се чекира, тъй като Касата ще счита всеки отказ на пациент да се регистрира в системата като проблем в болницата и съответно ще проверява лечебните заведения.
От 1 октомври ще е абсолютно задължително въвеждането на пръстови идентификатори за всички болници в страната. В момента тестове се провеждат в шест болници – УМБАЛ „Света Анна“, Първа МБАЛ-София, Първа САГБАЛ „Света София“, СБАЛО-София; МБАЛ-Русе и болница „Токуда“.
Изключения за новия вид регистрация са предвидени по технически или медицински причини. Техническите причини са: срив в сървърите на НЗОК, ако устройството се развали и когато пациентът своеволно напусне лечебното заведение. Медицинските причини включват временна или трайна невъзможност за пръстова идентификация и смърт на пациента. В тези случая се използва ЕГН, ЛНЧ (личен номер на чужденец) или СНН (специален номер от регистъра на НАП).
Уникален идентификационен номер няма да се иска и за новородено бебе. При най-малките в системата ще се записва номерът на лечебното заведение и номерът на амбулаторния лист, който описва медицинската услуга, която е предоставена на новороденото. След получаване на ЕГН бебето вече ще бъде третирано като малолетно лице, като ще бъде записвано в системата с гражданския си номер. Непълнолетните лица също ще бъдат вписвани с ЕГН, но ще се иска УИН на придружителя им.