Брой 7/2001
Доц. Д-р И. Василев
Семейното пданиране дава възможност на хората да предвидят и постигнат желания от тях брой деца, да определят момента на отделните раждания и интервала между тях. Семейно планиране се постига чрез:
- контрацепция (антиконцепция);
- борба със стерилитета;
Борбата със стерилитета включва предпазване от възпалителни заболявания на женските полови органи. Част от тези заболявания са усложнения на нежелана бременност. Други се предабат по полоб път. Контрацептибните средства предпазват от нежелана бременност, а някои от тях и от полово-предавани болести, включително СПИН. Така семейното планиране хвърля мост между контрацепцията и борбата със стерилитета.
Семейното планиране включва контакт между ОПЛ и здрави жени в репродуктивна възраст. Това позволява профилактика и ранно откриване на всички гинекологични (и не само) заболявания на тази възраст. По линия на семейното планиране, ОПЛ се среща с проблеми на преходните възрасти, със сексуално посегателство и други житейски ситуации.
Противозачатъчни средства и техники с най-широко разпространение у нас
Прекъснатото полово сношение е с толкова непредсказуем ефект, че не се включва към противозачатъчните техники. По-надежден е календарният метод (въздържание през „фертилните дни“).
Практикуван по този начин, календарният метод е сравнително ефективна и напълно безопасна техника.
Вътрематочните противозачатъчни средства (ВПС, „спирали“) потискат виталността на сперматозоидите, а така също оплождането и имплантацията.
Най-разпространени от хормоналните средства са комбинираните орални контрацептивr (КОК). Те съдържат естроген и гестаген. В монофазните КОК пропорцията естроген-гестаген е еднаква във всички дражета. В секвенциалните (би и трифазни) КОК пропорцията се променя, имитирайки фазите на менетруалния цикъл. Производителите се стремят да сведат до минимум съдържанието на естроген2 причина за повечето странични ефекти на КОК.
Няма пречки ОПА да бъде обучен да поставя и маха ВПС.
Определяне на фертилните дни:
Отбелязва се дължината (в дни) на 6 последователни менструални цикъла. Ден първи е денят на поява на меструация; ден последен денят, предшестващ появата на следваща менструация.
или в комбинация (с календарей метод,с бариерни средства).
Преконцепционно консултиране
Основна цел на преконцепционното консултиране е да подобри след ваш, профилактичен гинекологичен преглед (ПГП).
След сеанс на преконцептивното консултиране, лекарят трябва:
- да е наясно с менструалния цикъл на пациентката;
- да е ориентиран за нейното соматично и психично здраве;
- да е наясно с риска от разбитие на неоплазми на маточната шийка и полово-предавани инфекции;
От броя на дните в най-краткия цикъл се вади 18. Получава се първият фертилен ден.
От броя на дните в най-дългия цикъл се вади 11. Получава се последният фертилен ден.
Независимо от дължината на следващите цикли, в периода между първия и последния фертилен ден (включително) двойката не прави вагинален секс.
1. жени със здравословни проблеми, които желаят да приемат хормонални контрацептиви, се консултират със специалист.
2. Ако жена, приемаща КОК, „изпусне хапчето“, тя трябва да продължи да приема до привършване на опаковката, като същевременно ползва други контрацептивни методи.
3. Няма начини за периодично прекъсване на приема на КОК.
Спермицидните средства (вагинални таблетки, пяна, гел, филм) са за локално приложение. Те унищожават сперматозоидите, както и някои причинители на полово-предавани инфекции, вкл. HIV. Използват се самостоятелно (ефективност: 40-70%).
Качеството на живот
Жената (съжителстващата двойка) се насърчава да упражни своето право на сексуално и репродуктивно здраве. В резултат на преконцепционното консултиране, жената трябва:
- да бъде мотивирана да води менструално календарче;
- да е наясно с усложненията на нежеланата бременност и полово-предаваните заболявания;
- да познава относителния риск от забременяване и заразяване с полово-предавани заболявания при различни типове социално и сексуално поведение нейно и на партньора й;
- да се е опитала да формулира своите репродуктивни намерения;
- да знае дали иска да ползва контрацепция;
- ако „ДА“ да се е спряла на най-приемливия контрацептивен метод (както за нея, така и за партньора);
- да е уговорила следваща среща с ОПА във връзка с доуточняване или контрол на семейното планиране;
- да има насрочена дата за интервал да е провел ПГП;
- ако жената желае контрацепция да е наясно с репродуктивните й намерения (не иска да ражда сега, не иска повече да ражда и т.н.).
Спешна контрацепция
Спешна контрацепция се практикува след неподсигурено полово сношение, както и след изнасилване. Имаме следния избор: Непосредствено след акта: 0.75 mg Levonorgestrelum (Postiпог) р.о. При особено бурен контакт или множество контакти, същата доза се повтаря след 8 часа.
До 3 денонощия след акта: 100200 цд Ethinyl oestradiolum и 0.SoО.60 mg Levonorgestrelum (1.0-1.2 mg Norgestrel) р.о., задължително повторени след 12 часа. Единична доза се постига с някои КОК.
До 5 денонощия след акта: поставяне на ВПС.
Спешната контрацепция е с по-ниска ефективност, в сравнение с редовната употреба на противозачатъчни средства. □