Брой 1/2019
Д-р Р. Карчева, детски ендокринолог
Началник педиатрично отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов”, гр. Севлиево
Откриването и използването на антибиотиците в клиничната практика след 1928 г., когато Александър Флеминг открива Penicillin, се смята за златна ера в медицината. Оттогава антибиотичната терапия спасява милиони човешки животи, тъй като множество животозастрашаващи заболявания като менингит, ендокардит, туберкулоза и други са овладени чрез лечение с антибиотици. В последните конференции по микробиология, педиатрия, пулмология и др., се обсъжда проблема с нарастващата антибиотична резистентност от една страна и дисбактериозата, вследствие употреба на антибиотици, от друга. В настоящата клинична практика антибиотиците заемат ключово място при лечение на бактериални инфекции – дихателни, урогенитални и др. Ето защо е важно да се съхранят терапевтичните възможности на антибиотиците чрез прецизиране на тяхната употреба по индикации, дозиране и продължителност на лечебния курс.
При приложение на антибиотиците се нарушава баланса в човешкия микробиом, а именно – равновесието между полезните и вредните микроорганизми в човешкото тяло – дисбактериоза. За профилактика на дисбактериозата при антибиотична терапия се назначават пробиотици. Пробиотиците съдържат полезни бактерии, които действат гастропротективно, подпомагат функцията на черния дроб и бъбреците, както и детоксикацията на организма. Пробиотиците активират синтеза на витамини, минерали, мастни киселини и някои храносмилателни ензими. Пробиотиците повишават нивата на В витамините, особено на В12. При пациенти, приемали пробиотици, нивата на витамин В12 са с 50% по-високи, в сравнение с пациенти, не приемали пробиотици. Пробиотичните бактерии подпомагат и ендогенните имунни процеси. Съществуват различни щамове бактерии с различни видове ползи. Някои от тях са полезни за имунитета, други за храносмилането, трети за изгарянето на мазнини и хормоналния баланс. Един от най-мощните пробиотици е Lactobacillus bulgaricus. Той е устойчив на стомашната киселина. Инхибира патогенните бактерии в чревния тракт, неутрализира токсини и произвежда собствени антибиотични субстанции – бактериоцини. Групата Bifidobacterium са характерни за дебелото черво.
Подпомагат производството на витамини, чернодробната функция и детоксикацията на организма. Прилагане на пробиотици, заедно с антибиотично лечение, често се оказва недостатъчно, тъй като освен, че предизвикват дисбактериоза, те намаляват имунната защита на организма спрямо вируси. За максимална терапевтична ефективност, безопасност и профилактика на резистентността при антибиотична терапия се оформят следните изисквания – да се използва пробиотик в достатъчно количество – милиарди колонии жизнеспособни бактериални тела и имуностимулатор, който действа синергично на антибиотика. На тези изисквания отговарят продукти, съдържащи имуностимулатор и пробиотик, които се наричат имунобиотици. Такъв продукт е Imunobor Biotic.
Imunobor Biotic представлява мощна комбинация от имуностимулатор beta-glucan 250 mg и пробиотик lactobacilus bulgaricus – 250 mg (2.5 x 109 CFU/G). Уникалният състав на Beta glucan е несмилаем полизахарид, който се екстрахира от дрожди – Saccharomyces cerevisiae. Той е единственият природен имуностимулатор с доказан механизъм на действие. Чрез рецепторен механизъм на свързване активира макрофагите, стимулира отделянето на цитокини и други имуномодулиращи субстанции, като успоредно активира и специфичния имунен отговор чрез процесите, осъществяващи се от T и B лимфоцитите. Beta glucan стимулира отделянето на секреторния IgA, благодарение на което повишава локалната имунна защита – важен аспект при инфекции на дихателната и урогенителната система. Освен имунните ефекти, beta glucan осигурява и пребиотичен ефект, тъй като поддържа жизнеспособността на пробиотика Lactobacillus bulgaricus в състава на Imunobor Biotic. В научната литература съществуват и доказателства за синергизма между beta glucan и антибиотик. Imunobor Biotic възстановява полезната биофлора в червата, общата и локална имунна защита, а също и повишава ефективността на антибиотичната терапия.
Горепосочените действия на Imunobor Biotic се осъществяват на 3 нива – на ниво лумен на червата (инхибиращ ефект), на ниво мукоза (локална имунна реакция и отделяне на бактериоцини) и извън червата (обща имунна реакция). Фиг. 3
Imunobor Biotic действа на 3 нива
Imunobor Biotic се дозира първите 10 дни 3 пъти по 1 капсула, след което по 1-2 капсули дневно. Imunobor Biotic е подходящ и за деца, като над 12 г. се назначава по 3 капсули дневно, от 6 до 12 г. – по 2 капсули дневно и от 1 до 6 г. – по 1 капсула дневно. За максимална ефективност на лечението Imunobor Biotic се приема винаги на гладно. При малки деца капсулата може да се отвори и да се приеме с малко течност.
Приложението на Imunobor Biotic, заедно с антибиотична терапия, предотвратява дисбактериозата, повишава ефективността на терапията, намалява риска от развитие на резистентност и предотвратява имунен срив.
Всички научни факти относно употребата на антибиотици в клиничната практика убедително насочват терапевтичните предпочитания към приложението на имунобиотик. Imunobor Biotic е средство на избор за тази индикация, поради висока ефективност и отличен профил на безопасност при продължителна употреба.