Брой 3/2001
Dr. Т. Poyner
Дерматолозите са около 10% от броя на лекарите, работещи в общата медицинска практика. При проучване на направленията в общата медицинска практика 15% от консултациите са за кожни заболявания. Случайте на атопична екзема се увеличават и това е свързано отчасти с охолния начин на живот. Повишеното разпространение на заболяването се дължи и на промени в околната среда.
Атопичната екзема е разпространено заболяване в общата медицинска практика, но широкият му спектър е овладян. Повечето случаи не са обострени и само състоянието на кожата е рядка причина за консултиране на пациента (напр. много пациенти с атопична екзема имат също и бронхиална астма). Пациентите и техните семейства имат широк кръг от очаквания и екземата повлиява по различни начини качеството им на живот. От значение са тежестта на състоянието и разпознаването на болестта: засегнатото дете може да има братя или сестри със същото заболяване, които също се нуждаят от лечение. При първичната помощ има ограничения във времето, средствата и обучението и много лекари навлизат в общата медицинска практика с незначителен опит в областта на дерматологията.
Атопичната екзема включва комбинация от етиологични фактори като: генетична предразположеност и фактори на околната среда. Гените не могат да бъдат променени, така че всичко което може да се направи е да се отстранят „пусковите фактори“ на околната среда и да се лекува заболяването, когато е налице. При първичната помощ съществува усещането за „ограничено увреждане“ очаква се заболяването да претърпи естествена ремисия или обратно развитие. Пациентите с атопична екзема, при които не са отстранени дразнителите от околната среда, имат склонност към рецидивиране на заболяването, което може да се овладев чрез правилни съвети и лечение.
Обучението на пациента е съществено за успешното справяне с болестта. Той трябва да бъде информиран например, че богатите на памук тъкани са най-подходящи за близост с кожата, докато някои синтетични влакна могат да доведат до дразненето й. Атопичната екзема може да бъде свързана с охолството: топлите къщи и допълнителните завивки способстват за увеличаване на праха и действат като „пускови фактори“ на околната среда. Съвети относно лечението също не трябва да бъдат подценявани, и особено тези, свързани с приложението на локалните кортикостероиди. Необходимо е пациентите да разберат, че кортикостероидите се характеризират с различна актибност (лека, умерена, силна и много силно изразена) и че страничните им ефекти са свързани с тяхната активност, използваното количество и мястото на приложение.
Страховете от прилагане на кортикостероиди могат да бъдат сведени до минимум, ако на пациента се внуши, че понякога се налага да се увеличи дозата им, за да се намали активността при контролиране на заболяването. Омекчаващите (Emollientia) са средства за продължително лечение при много пациенти с атопична екзема. Те трябва да бъдат използвани често и за дълги периоди от време, което позволява намаление на количеството кортикостероиди. Пациентите трябва още да бъдат информирани, че една бактериална инфекция може да предизвика обостряне на екземата и колко неприятии могат да бъдат последиците от „атака“ на herpes simplex или варицела. Ако съществува съмнение за инфекция с вируса на херпес или варицела, общопрактикуващите лекари трябва да спрат веднага кортикостероидите, да започнат незабавно лечение с противовирусни средства, да лекуват вторичната бактериална инфекция и
да се обърнат за консултация (ако се налага) към специалисти от клиника по дерматология.
В общата медицинска практика могат да бъдат приложени редица методи за локално лечение на атопичната екзема. Омекчаващите средства и заместителите на сапуна спират дразнещия ефект от къпането и увеличават хидратацията на кожата. Комбинациите от локални антибиотици и кортикостероиди могат да бъдат предписани като краткотрайна мярка за редуцуране популациите на Staphylococcus aureus по време на обостряне. Вероятно заслужава внимание и използването на антисептици в комбинация с омекчаващи средства като мярка при продължително лечение. Катранът е старо лекарство за лечение на екзема. Той се използва и при псориазис, но съществуват теоретични резерви относно възможната му канцерогенна активност.
Както локалните, така и системните антибиотици могат да бъдат предписани в зависимост от степента на обрива и неговата тежест. Пероралните противовирусни средства трябва да бъдат включени там, където е подходящо: те са скъпи, но са необходими само при ограничен брой пациенти. Антихистаминовите средства намаляват сърбежа и са благоприятна в случайте когато имат седативен ефект. Те трябва да бъдат използвани обаче, само за кратко време, защото тяхната ефективност постепенно намалява, а съществуват и етични проблема при продължителна употреба от малки деца.
Ако общоприетите лекарствени средства не се окажат ефикасни, много пациенти търсят помощ чрез включване на нови лекарства и алтернативно лечение. Важно е общопрактикуващите лекари да обучават пациентите си относно новите лекарства, които се появяват в процеса на лечение и да им обясняват свързаните с тях проблеми. Съществуват резерви и относно използването на китайската традиционна медицина и са необходими понататъшни изследвания, преди да бъдат направени окончателни заключения и да бъдат съветвани пациентите. Установено е например, че маслото от безстъблена иглика е ефективно срещу атопична екзема, но все още данните не са достатъчни за да се подкрепи широкото му използване, а освен това маслото е скъпо.
Атопичната екзема може да бъде поставена под контрол по време на обостряне чрез подходящи краткотрайни промени в докалната кортикостероидна терапия. Ефикасността на кортикостероидите се променя при бавно повишаване на тяхната активност или чрез започване с високоефективни препарата и постепенното им спиране. За системно контролиране на заболяването трябва да се използват само препарати с най-ниска активност.
Кортикостероидната активност се ограничава от възрастта (да се избягват високоактивни кортокостероиди при деца), от локализацията на екземата (върху кожата на лицето се прилагат само кортикостероиди със слаба активност), от безпокойствата на пациента и неговото семейство (да се обясни необходимостта от използването на кортикостероидите за да намалее страхът) и в случаи на тахифилаксия. Съществува спор дали ефектът от лечението е отрицателен поради неповлияване на кожните стероидни рецептори или в резултат от разочарование, вследствие на продължително неуспешно прилагане на крема или унгвента.
Локалните кортикостероиди не дават „решение“ на проблема за всички пациента. Разочаровани в очакванията си, те понякога не успяват да поставят заболяването под контрол. От тази гледна точка някои хора обсъждат и алтернативно лечение. Ако промяната на кортикостероидната активност се окаже неуспешна, то трябва да се прецени ролята на бактериалната инфекция и/или колонизация за обострянето на екземата. Напоследък е установено, че суперинфекция със Staphylococcus aureus често е свързана с активиране на екземата, която се подобрява при подходящо лечение на инфекцията. По време на активиране на атопичната екзема е наблюдавана и повишена бактериална колонизация. Доказано е, че бактериалната колонизация намалява при приложение на локални кортикостероиди, но резултатите са по-добри при използване на комбинация от локални кортикостероиди и антибиотици. Прилазането на кортикостероиди, без антибиотици, върху инфектирана екзема в някои случаи може да доведе и до увеличаване на бактериалната колонизация.
90% от патогенните микроорганизми, установени при атопична екзема, са стафилококи и 10% стрептококи. Затова е необходимо използване на лекарства с висока специфичност срещу стафилококите, обуславящи активирането на болестта. Лекарства с висока бактериална резистентност напр. тетрациклините, са неподходящи. Тетрациклините, които са жълти и недостатъчни пречистени, са неприемливи и като козметични препарати. Други антибиотици (неомицин) могат да предизбикат контактен дерматит.
Две комбинации на кортикостероиди и антибиотици, съдържащи фусидова киселина, са особено подходящи в първичната практика: фусидова киселина + хидрокортизон и фусидова киселина + бетаметазон са активни срещу обичайно срещаните патогенни микроорганизми, показват ниска степен на бактериална резистентност и рядко водят до развитие на свръхчувствителност.
Мупироцинът има подобно действие, но може да предизвика локално дразнене. Той не е подходящ за комбиниране с кортикостероиди, което означава, че антибиотикът трябва да се използва през една част на деня, а кортикостероидите през друга. Това обаче усложнява лечението, защото изисква почесто приложение на лекарствените средства.
Проведено бе проучване с цел да се сравнят две схеми за лечение на атопичния дерматит: с локално прилагане на фусидова киселина + хидрокортизон и само на хидрокортизон ацетат. Комбинацията фусидова киселина + хидрокортизон (под формата на крем) бе по-ефективна при пациенти с атопична екзема, инфектирана с патогенни микроорганизми, отколкото самостоятелното прилагане на хидрокортизон под формата на 1% крем . В случая фусидовата киселина повлиява инфекцията, а хидрокортизонът екземата. В друго проучване се сравнява ефектът на фусидова киселина + хидрокортизон (крем) с този на миконазол + хидрокортизон (крем) при случаи с инфектирана екзема. И двете комбинации се използват често за основно лечение на екземата.
Миконазолът има антибактериални и антимикотични свойства. Фусидовата киселина+ хидрокортизон (крем) предизвиква значително по-бързо клинично подобрение, отколкото комбинацията на миконазол + хидрокортизон (крем). Скоростта на настъпване на ефекта е важен: ако пациентът или родителите на болното дете не почувстват ефективността на лечението, те отказват да го прилагат, състоянието не се подобрява и не се постига терапевтичен успех.
Комбинациите на кортикостероиди и антибиотици са ценни при атопичната екзема. Те имат за прицел мястото на инфекция и колонизацията. Могат да се използват гъвкаво при атопична екзема. Ефикасността на кортикостероидите може да се запази или увеличи при комбиниране с локални антибиотици: напр. хидрокортизонът може да се приложи с фусидова киселина или да се увеличи ефикасността при комбиниране на бетаметазон с фусидова киселина.
Разнообразни комбинации могат да бъдат използвани върху различни участъци от тялото и да бъдат създадени оригинални рецепти (напр. при остра екзема кремът е може би е за предпочитане, в сравнение с унгвента). Може да се състави протокол или план за лечение на всеки пациент. Пациентите трябва да бъдат предварително обучени за да разберат необходимостта от приложение на високоактивни кортикостероиди и продължително използване на омекчаващи средства. Те могат също да се научат, че когато екземата се активира, тя започва да се инфектира и, че екземата се подобрява, при условие, че се лекува инфекцията. При наличие на активен процес пациентите могат да използват комбинация на кортикостероиди с антибиотици, или при обширна екзема може да се проведе допълнителен курс с перорални антибиотици, с цел заболяването да се постави под контрол. Чак тогава пациентите могат да се върнат към лечение само с кортикостероиди.
При първичната помощ е важно да се овладее обрива и да се лекува, доколкото е възможно, с приемливи за пациентите лекарства. Отговор не съществува в нито един терапевтичен подход. Трябва да се използва минималната ефективна активност на кортикостероидите, а комбинациите от локални кортикостероиди и антибиотици са от значение за установяване контрол върху заболяването.
Ияма публикувани указания за овладяване на атопичната екзема в общата медицинска практика и затова проблемът е от компетентността на специалистите. McHenry и съавтори представят добър клиничен опит.Тези автори подчертават, че насочването към вторична помощ се налага ако има съмнение в диагнозата, ако пациентът не реагира на поддържащото лечение (кортикостероиди с умерена активност при деца или при възрастни), ако е необходимо вторично (специализирано) лечение, ако е направен опит за диетично повлиябане и когато мнението на специалиста би било ценно при консултиране на пациентите и семействата им.