Брой 5/2006
Д-р Е. Бърдаров,
Д-р Г. Матеев, дм
Дерматофитите са класически причинител на кожни микози. Cnopeд произхода си те ce разделят на: антропофилни адаптирани „единстбвено за паразитизъм върху човешки кератини; зоофилни основно паразитират върху животни и от тях попадат върху хора; зеофилни това са сапрофити в почвата и оттам попадат върху животни и хора. в етиологията на дерматомикозите участват три основни рода дерматофити: Trichophyton, Microsporum и Epidermophyton (не паразитира в окосмените области и космите).
Инфекцията поразява предразположените индивиди след контакт с инфектиран човек, животно или от околната среда (например от почвата). Предразположението към заболяването се благоприятства и от различни фактори на околната среда, например топлина, влага, оклузивно облекло и др. При инвазията на хифите на микотичния причинител в роговия слой на кожата се развиват възпаление, десквамация и сърбеж. Радиерното, центробежно разпространение на гъбичната инвазия в stratum согпеит води до оформянето на окръглена лезия с надигнат периферен ръб и лед център. Инфекцията с всички дерматофитни видове води до тази клинична картина. Заболяванията, причинени от дерматофити, се означават с термина Tinea.
Tinea pedum
Синоними: Epidermophytia interdigitalis, athlet’s foot Определение. Кожна микоза, причинена от дерматофити, която протича хронично със засягане на междупръстията на ходилата или сбода на стъпалото.
Етиология. Trichophyton rubrum, Trichophyton тепtagrophytes, Epidermophyton floccosum Патогенеза. Това e най-често срещаната микоза в света. Носенето на обувки и чорапи и последващата мацерация на междупръстните пространства е основният патогенетичен момент. Заболяването засяга предимно възрастни хора, но е прието, че заразяването става през първото десетилетие от живота. Най-често клиничните прояви стават видими след 15-годишна възраст.
Клинична картина. Клиничните изяви на заболяването могат да се систематизират в три клинични форми дисхидротична, суха (хиперкератотична) и интертригинозна.
Дисхидротична форма. Характеризира се с дребни плътни везикули, изпълнени с бистро съдържимо, разположени върху еритемна основа. Най-често локализацията е върху свода на стъпалото. Субективно често е налице много силен сърбеж.
Суха форма. Първоначално се появяват отделно стоящи еритемно-сквамозни макули по свода
на ходилото или странично. Впоследствие макулите се сливат и това води до дифузно зачервяване и залющване на стъпалата. Това е т.нар. мокасинов тип епидермофития. Възможно е образуването на рагади.
Интертригинозна форма. Тази форма засяга междупръстните пространства и кожата под пръстите. Процесът може да обхване и гърба на пръстите. Епидермисът е белезникав и мацериран, при отделяне на тази материя се оформят ерозии. Налице е подмокряне с отделяне на неприятна миризма. Субективно е налице умерен до силен сърбеж. Заболяването протича хроничнорецидибиращо.
Диференциална диагноза. Немикотична интердигитална мацерация, psoriasis, pustulosis palmoplantaris, eczema chronicum.
Tinea mannum
Синоними: Epidermophytia mannum, rubrophytia
Определение. Заболяване, причинено от дерматофити, с хронично, но понякога и остро протичане и засягане на едната или двете ръце.
Етиология. Trichophyton rubrum, Trichophyton тепtagrophytes, Trichophyton verrucosum, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Epidermophyton floccosum.
Патогенеза. Когато заболяването e причинено от антропофилни видо6е, обикновено е налице предхождащо засягане на стъпалата и ноктите. При инфекция от зоофилни видове това не се среща. Обичайно е инфекцията да започне от участъците, които са под оклузия пръстени, каишки на часо8ници и др.
Клинична картина. Заболяването започва обикновено от едната ръка, като впоследствие може да се ангажира и другата. Поразяват се пръстите на ръцете и страничните повърхности на дланите. При остро протичане се наблюдава везикулозна форма на заболяването. По-често срещана обаче е сквамозно-хиперкератотичната форма, която също започва с появата на мехурчета, които обаче бързо засъхват и на тяхно място кожата става еритемна и десквамирана. Впоследствие могат да се разбият и рагади. Без лечение заболяването може да протича стационарно с години.
Диференциална диагноза. Eczema chronicum, psoriasis, dyshidrosis.
Tinea corporis
Синоними: Tinea cutis glabre
Определение. Дерматофитна инфекция на гладката кожа, включително и лицето.
Етиология. Trichophyton rubrum, Trichophyton тепtagrophytes, Microsporum canis.
Патогенеза. Заболяването започва след попадане на apmpocnopu и хифи на микотичния причинител върху кожата на възприемчив индивид. Източник на инфекцията са активните лезии на болни хора и животни и рядко почвата. По-рядко заболяването се развива при разпространение на предшестваща дерматофитна инфекция по стъпалата, капилициума и ноктите. Инвазията на кожата в мястото на инокулация се последва от центрифугално разпространение в роговия слой на епидермиса. След инкубационен период от една до три седмици заболяването става видимо. Налице е лезия с активен периферен ръб и централно избледняване, но понякога се наблюдават лезии без тенденция за централно избледняване.
Клинична картина. Заболяването засяга откритите части на тялото. Характерните лезии са окръглени, с ясно очертан надигнат периферен ръб. Лезиите могат да са единични или множествени, пръснати или с тенденция да се сливат помежду си. При инфламирани лезии преобладава ексудацията, проявяваща се с везикули и пустули, а при хроничните инфекции преобладават еритемът и десквамацията.
Диференциална диагноза. Нумуларна екзема, екзематиди, себореей дерматит, psoriasis.
Tinea inguinalis
Синоними: Epidermophytia inguinalis
Определение. възпалителна дерматофитна инфекция на ингвиналните и по-рядко на аксиларните гънки.
Етиология. Trichophyton rubrum, Trichophyton тепtagrophytes, Trichophyton verrucosum, Epidermophyton floccosum.
Патогенеза. Тя e идентична с тази на tinea corporis. Тук обаче трябва да се имат предвид и някои външни фактори, като мацерация, оклузивно облекло, предимно от изкуствени тъкани, претопляне и др. Заболяването почти никоза не засяга скротума и вулвата, тъй като себумът на севацейните жлези в тези участъци потиска растежа на дерматофитите.
Клинична картина. Заболяването започва с появата на едно или няколко еритемни петна, разположени в ингвиналните гънки и вътрешната повърхност на бедрата. Постепенно петната нарастват периферно, като се оформя активен периферен ръб с избледняване в центъра. Ако не се лекува, процесът може да се разпространи върху пубиса и глутеусите. Сърбежът е умерен. Заболяването протича хронично, понякога с години.
Диференциална диагноза. Еритразма, Intertrigo candidomycetuca.
Tinea barbae
Синоними: Sycosis barbae parasitaria
Определение. Дерматофитна инфекция, засягаща окосмената част на лицето при мъжа, причинена предимно от зоофилни и по-рядко от антропофилни видове.
Етиология. Trichophyton violaceum, Trichophyton mentagrophytes,Trichophyton verrucosum, Microsporum canis.
Патогенеза. Тя e подобна на тази при trichophytia. Микроскопски спорите са големи и ектотриксно разположени във вериги.
Клинична картина. Боледуват предимно селскостопански работници. Клиничната картина е подобна на tinea capitis profunda. Засегнатият участък е еритемен, оточен и с множество фоликуларно разположени папули и пустули. Те могат да ексудират и да се образуват крусти. В засегнатите участъци космите се отскубват лесно.
Диференциална диагноза. Бактериални фоликулити, фурункул, карбункул, акне и розацея.
Tinea capitis
Синоними: Microsporia capilitii, Trichophytia capilitii.
Определение. Дерматофитна инфекция на капилициума, дължаща се на инвазия на микотичните причинители в ствола на космите.
Етиология. Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton verrucosum, Trichophyton tonsurans, Trichophyton schoenleini, Microsporum canis.
Патогенеза. Инфекцията се предава при контакт с болно животно или човек. Счита се, че първоначално (преди да се инвазира косъмът) инфекцията поразява роговия слой на епидермиса на капилициума, като евентуална травма подпомага инокулацията. Първите клинични симптоми се наблюдават около три седмици след заразяването. Съществуват няколко типа инвазия на косменото стъбло.
Инвазия тип Microsporum. Тя е ектотриксна, с малки или големи спори.
Инвазия тип Trichophyton. Биба ектотриксна с големи спори, ендотриксна и фабусен тип.
Фавусен тип засягане. Среща се само при инфекция с Trichophyton schoenleini (фабус). Под светлината на Wood се наблюдава зеленикаво-сива флуоресценция.
Клинична картина. Tinea capitis microsporica. По капилициума се наблюдават окръглени единични или множествени алопетични полета, някои от които могат да конфлуират. Космите са начупени равномерно на височина 2-3 тт от повърхността на кожата. Под светлината на Wood се наблюдава жълто-зелена флуоресценция на засегнатите участъци. Кожата на капилициума е залющена, но по правило възпаление не се наблюдава. Успоредно със засягането на капилициума могат да се наблюдават и микотични лезии по гладката кожа.
Tinea capitis trichophytica.
При тази форма се наблюдават различии по големина, неправилни по форма полета с еритемо-сквамозна повърхност. Засегнатите косми са начупени на нивото на кожата.
Tinea capitis favosa.
В началото на заболяването засегнатата кожа на капилициума е еритемна и леко залющена. Скоро след това могат да се наблюдават жълтеникави, приличащи на семе от чушки образувания, наречени скутулуми. Те са съставени от хифи и артроспори, здраво прикрепени към подлежащия космен фоликул. Съседните скутулуми могат да се слеят и да образуват обширни крусти. При продължителна еволюция на заболяването се стига до развитието на цикатрициална алопеция.
Tinea capitis profunda (kerion Celsi).
Тоба e най-тежката форма на tinea capitis. Засегнатият участък е оточен, еритемен и болезнен. Космите в него могат да бъдат запазени отчасти или напълно да липсват. От отборите на космените фоликули изтича гной. Често се образуват обширни, дебели крустозни наслоявания. Лезиите най-често са единични, но могат да бъдат и множествени. Регионалните лимфни възли са увеличени и болезнени. В еболюция може да се стигне до разбитие на цикатрициална алопеция.
Диференциална диагноза. Alopecia areata, себореей дерматит, травматична алопеция, трихотиломания, педикулоза.
Правилната диагноза може бързо и лесно да бъде поставена с микроскопско изследване.
Лабораторна диагностика на дерматомикозите
Лабораторната диагностика на дерматомикозите се ограничава основно до два типа изследвания, които са достатъчни за поставяне на диагнозата. Те са необходими, за да се постави вярната диагноза и да се проведе адекватно лечение с нужната продължителност.
Директно изследване с КОН (нативен препарат). Необходимият за изследването клиничен материал се остъргва от активния ръб на лезията със скалпел или кюрета върху предметно стъкло. Върху сквамите се накапва 20-30% КОН. След леко загряване на спиртна лампа препаратът веднага може да се наблюдава на светлинен микроскоп.
Култдрелно изследване. Материалите за изследване се получават по същия начин, както и за директната микроскопия. Инокулират се директно върху хранителната среда с тампон или скалпел. Най-често използваната среда за първично изолиране е средата на Sabouraud. Върху тази среда дерматофитите растат бавно и могат да бъдат идентифицирани след 14-20 дни.
Принципи на терапия на дерматомикозите
Лечение на изолирани лезии по гладната нон<а. Повлияват се добре от почти всички видове локални антимикотични средства. Те се прилагат 1-2 пъти днебно за период най-често от около 3 седмици. Лечението на trichophytia pedum е успешно при срок на лечение около 4-5 седмици. Хроничните и рецидивиращи дерматофитни инфекции, както и екстензивни лезии, разположени върху обширни площи, трябва да се лекуват със системни антимикотици (Terbinafin, Ketokonazole, Itraconazole, Griseofulvin) за период поне от 4 седмици.
Лечение на лезии в областта на напилициума. Trichophytia capitis изискба системно лечение. Локалното лечение като монотерапия е неефективно. Паралелното лечение с антимикотични шампоани е препоръчително. Лечението продължава около в седмици. Широко в терапията се прилагат Terbinafin, Ketokonazole, Itraconazole, Griseofulvin.