Брой 11/2016
Гл. ас. д-р В. Павлова
Катедра по експериментална и клинична фармакология, дерматология и венерология, МУ – Плевен
Д-р М. Шахид
МБАЛ ”Александровска” – София
Екземата, или както се нарича още дерматит, представлява хронично рецидивиращо, възпалително и силно сърбящо кожно заболяване. Характеризира се с ексудативни кожни обриви, които са силно еритемни, сърбящи и десквамативни. Екземата се среща по-често в детската възраст. Над 20% от децата и над 3% от възрастните страдат от тази възпалителна дерматоза. Като хронично рецидивиращо заболяване екземата влошава значително психо-емоционалното състояние на засегнатите.
Дерматитите биват различни видове, при които се отчита причинителя, локализацията, формата на обривната единица и др. Сериозна част от видовете екзема заема т.нар атопичен дерматит (АД), или т.нар ендогенна екзема. Освен този АД, се наблюдават и следните други видове екзема – контактна със своите подвидове – иритативна, алергична, фотоиритативна и фотоалергична; невродермит (lichen simplex chronicus), нумуларна (дискоидна), дисхидрозиформена, екзема от пелени, застойна и др.
Най-често срещаната форма на екзема – до 20% от децата и до 3% от възрастните. Характерно е хронично-рецидивиращо протичане като при над 20% от болните продължава цял живот. АД обикновено е част от спектъра на т.нар „атопия” – алергичен ринит, астма, алергичен конюнктивит и гастро-интестинална алергия.
Представлява остра възпалителна реакция на кожата, предизвикана от химически вещества и протичаща по неалергичен механизъм. Кожни лезии са налице веднага след контакт с етиологичния агент. Кожата на мястото на контакта е зачервена, едемна и инфилтрирана. Понякога се наблюдават везикули, които при разкъсване оформят подмокрящи ерозии. Характерна е пареща болка и сърбеж.
Този дерматит е по-рядко срещания подвид на контактен дерматит. Той протича по алергичен механизъм, което означава, че възниква на мястото на повторен контакт с алергена. Обривните единици са везикули или були, пълни с бистра течност.
Еритемните плаки са с форма на диск или монета. Обикновено започва в областта на долните крайници и може да се разпространи към други части на тялото. Кожата в областта на зачервяванията е силно сърбяща и инфектирана.
Проявява се при излагане на фотосенсибилизиращи субстанции, като ендогенни (порфирини) или парентерално приети (медикаменти), локални субстанции, както и при експозиция на невисоки дози слънчеви лъчения (слънчев дерматит).
Хроничен еритемосквамозен дерматит, който се развива в себорейната област. Често се изолира Malassezia globoza. Себорейният дерматит се повлиява добре при лечение с GinGira Zinc Pyrithione Spray. В някои случаи при тежко възпаление на себорейните кожни участъци се допуска и приложение на Fucicort cream или Fucidin H cream – комбинации на антибиотик и кортикостероид.
Обикновено се проявява като следствие от разчесване на кожата. Най-често засегнати участъци са кожата на гърба, гениталиите, скалпа, китките и глезените. Специфично за кожните лезии при невродермит е задебеляване на кожата с дифузно зачервяване.
Хронично рецидивираща форма на везикуларен палмоплантарен дерматит с неизвестна етиология. При леките форми се наблюдава лека везикулизация по флексорните и интердигиталните повърхности на пръстите, придружена със силен сърбеж. При по-тежките форми – върху еритемната кожа се появяват по-едри везикули и були, изпълнени с прозрачна течност.
Това е екзема на долните крайници при болни с хронична венозна недостатъчност. Долните крайници са оточни, с хиперпигментирана кожа и видими разширени вени. В началото стазис дерматитът е сух и с повърхностни кожни промени. По-късно се развива ексудативно възпаление и язви, които трудно заздравяват.
Засяга кожата на бебето под пелената. Най-честата му изява е под формата на контактен дерматит.
Атопичен дерматит – лечение
Поради хронично–рецидивиращия характер на заболяването, неговото лечение може да бъде локално, системно, фототерапия и други средства.
Локалното лечение включва емолиенти с или без урея, каквито са Lipobase cream 100g, Nanobase cream 30g и др; кортикостероиди (Locoid); комбинации кортикостероиди и антибиотици (Fucidin H, Ficicort) и калциневринови инхибитори (Protopic).
Системно лечение се налага при тежки форми на АД или когато локалното не дава подобрение. От средствата за системно приложение могат да се посочат кортикостероиди, системни антихистамини, имуносупресори (Cyclosporine, Мethotrexate), левкотриенови антагонисти (Montelukast), моноклонални антитела (Omalizumab) и други – антибиотици, антивирусни (Acyclovir).
Фототерапията се прилага главно при хронични, тежко-протичащи и неподдаващи се на друга терапия случаи. Използва се UVA, UVB, комбинация от тях, селективна UVB фототерапия и тесен спектър на UVB лъчения. Прибягва се и до фототерапия с фотосенсибилизатори псоралени – т. нар PUVA (псоралени + UVA). PUVA е ефикасна, но с повече странични ефекти. Като алтернатива на фототерапията се прибягва до слънцелечение (хелиотерапия), морелечение (таласотерапия) и високопланиско климатолечение.
Към другите лечебни средства спадат пробиотиците (Imunobor Biotic), които имат превантивна и терапевтична роля, полиненаситените мастни киселини (Triomega 1000+) и др.
Локалното лечение на АД – представители.
По-високата концентрация се използва за възрастни, а по-ниската при деца. Protopic e калциневринов инхибитор, който понижава стимулиращата активност към Т-клетките. Притежава имуномодулиращо действие. Инхибира освобождаването на възпалителните медиатори от кожните мастоцити, базофили и еозинофили. Предназначен е за възрастни, юноши и деца над 2 години. Показан е за лечение на умерен до тежък атопичен дерматит, които не се повлияват адекватно или не понасят конвенционалните терапии като локални кортикостероиди. Показан е и за профилактика и поддържащо лечение на умерен до тежък атопичен дерматит. Прилага се 2 пъти дневно, 2 часа преди или след нанасянето на емолиента. Използва се за краткосрочно лечение или за дългосрочно лечение с прекъсване. Поддържащото лечение с Protopic е по схемата веднъж дневно, 2 пъти в седмицата. Може да се прилага върху всяка част от тялото, с изключение на лигавиците. Protopic не предизвиква кожна атрофия, не влияе върху синтеза на колаген и абсорбцията на препарата е незначителна.
Fucicort (fusidic acid/ bethametasone), Fucidin H (fusidic acid/ hydrocortisone)
Комбинациите Fucicort и Fucidin H ерадикират най-честия кожен патоген – S. Aureus, премахват възпалението на кожата и лекуват екземата. Fucicort е подходящ за приложение при възрастни, а Fucidin H – за приложение при деца.
Locoid Crelo (hydrocortisone butyrate 0,1%) 30 g
Специфична емулсия за скалпа и окосмени части. Еднакво подходящ за суха и лющеща кожа и при ексудативни лезии.
Locoid Lipocream (hydrocortisone butyrate 0,1%) 30 g
Продуктът е произведен по специална липокрем технология – 70% липид и 30% вода. Действа като унгвент и е удобен като крем. Предпочитан от пациентите повече от формите крем или маз.
Lipobase® cream 100 g е емолиент от типа емулсия масло във вода (70% липиди и 30% вода).
Използва се като ежедневна грижа за кожата при суха, чувствителна и обезводнена кожа в резултат от екземен процес.
Nanobase® cream 30 g
Специален крем със серамиди за възстановяване на защитната кожна бариера при възпалителни дерматози, а именно водно-липидна мантия, кератиноцити и междуклетъчно вещество.
Заключение
Успешната терапия на АД се определя от правилното комбиниране на локалните средства, в зависимост от фазата на заболяването – обостряне, ремисия, възстановяване и поддържане на кожната защитна бариера. Богатото разнообразие от локални средства дава възможност на дерматолозите и общопрактикуващите лекари бързо да овладеят проявите на АД и да поддържат качеството на живот на тези пациенти.