Брой 9/2017
Д-р С. Горанова, д-р Мартин Шахид
Дерматолог – ДКЦ 1 – Бургас
УМБАЛ “Александровска” – София
Псориазисът е хронично-рецидивиращо кожно заболяване, засягащо приблизително 2% от населението. Установена е по-висока честота на заболяването в Скандинавските страни, където тя достига до 4% от популацията. Напоследък се смята, че псориазисът е системно заболяване, което налага сериозна преценка на лекарствата, които пациентите приемат както по отношение на псориазиса, така и по отношение на придружаващите им заболявания. Типичната клинична изява на заболяването са плаките, които могат да бъдат от локализирани, с проява само на определени места – предимно екстензорните части, до генерализирани, засягащи над 30% от телесната повърхност и дори цялото тяло (еритродермии).
Качеството на живот на пациентите с псориазис е значително понижено до степен, сравнима с тази на пациентите, страдащи от сърдечно-съдови, злокачествени заболявания и диабет. (Rapp SR, Feldman SR, Exum ML, Fleischer AB, Reboussin DM. Psoriasis causes as much disability as other major medical diseases. J Am Acad dermatol 1999; 41: 401-407). Псориазисът се проявява обикновено между 15 и 35-годишна възраст като се забелязва тенденция към подмладяване. Прави впечатление, че първите прояви на болестта са в период на осъзнаване и утвърждаване на личността, което определя сериозния психосоциален ефект на заболяването върху пациентите.
Всичко това доказва, че псориазисът е социално-значимо заболяване, което изисква непрекъснат терапевтичен контрол, мотивация на пациентите да се лекуват и да прилагат правилно назначената терапия. Целите на лечението на псориазис са бърз контрол, продължителна ремисия, липса на нежелани реакции и удобство. В медицинската литература има описани и повече от 35 месеца асимптоматичен период. Можем да разделим терапията при псориазис най-общо на локална и системна. Обикновено 80% от пациентите са подходящи за локално лечение. Златен стандарт в локалното лечение на псориазис е стабилната комбинация от витамин Д аналог и кортикостероид, съответно calcipotriol и betamethasone dipropionate – Daivobet. Клиничният опит демонстрира, че пациентите с псориазис предпочитат гел-формата на лекарствения продукт Daivobet, тъй като е иновативен липофилен гел, който приложен върху плаката, веднага я омекотява, бързо се абсорбира от кожата, не зацапва дрехите и се прилага само веднъж дневно. Daivobet Gel изпълнява отлично терапевтичните цели.
В първата фаза на лечението – фазата на изчистване, още през първата седмица от приложението на Daivobet Gel се наблюдава до 45% редукция на индекса за засегната площ и тежест на псориазиса (PASI – psoriasis area and severity index) като до 4 седмици всички пациенти достигат до 74% редукция на PASI. (Kragball K, van de Kerkhof PCM. JEADV 2006; 20(1):39-44) Контролът на заболяването, както и продължителните ремисии зависят от приложението на Daivobet Gel във втората фаза на лечението, а именно фазата на поддържане или т.нар уикенд терапия.
Терапевтични ползи
Цялостната схема за локално лечение на псориазис с Daivobet Gel гарантира следните терапевтични ползи – висока ефективност, бързо действие, удобно приложение – веднъж дневно, иновативен вехикулум, предпочитан от пациентите и липса на нежелани реакции при продължителна употреба. Daivobet е единственият продукт, съдържащ кортикостероид с доказан профил на безопасност за 52-седмично приложение. (Kragball K, et al. Dermatology. 2006; 213:319-326) Данните от клиничните проучвания са категорични за липса на кожна атрофия при приложение на Daivobet една година. (Kragball K, et al. Dermatology. 2006; 213:319-326)
Фармакоикономически ползи
За извършване на икономическа оценка в здравеопазването се използват различни аналитични методи – „разход-полза” (cost-benefit analysis), „разход-резултат” (cost-effectiveness analysis), „разход-полезност” (cost-utility analysis) и „минимизиране на разходите” (cost-utility analysis). В клиничната практика една здравна интервенция се приема като полезна, когато стойността на вложените средства е по-малка от стойността на получените ползи (cost-benefit analysis). В полско проучване от 2011 г. е установено, че всеки пациент с псориазис прилага локални продукти за заболяването си на стойност около 42 евро месечно. Спрямо анализа „разход-полза” бихме могли да направим извода, че е добре тези средства да бъдат вложени в доказано ефективното и безопасно специфично лекарствено средство. Освен това, от фармакоикономическа гледна точка, ако по време на морелечението и благоприятното повлияване на псориазиса от слънцето, засегнатите от псориазиса участъци са изчистени, ще бъде отлична терапевтична стратегия да се приложи директно втора фаза от лечението на псориазис с Daivobet Gel, което е икономически по-изгодно и терапевтично по-успешно в дългосрочен план, подготвяйки кожата преди есенно-зимния период, когато псориазисът обикновено се обостря.
Изводи
Основният локален медикамент за лечение на псориазис е Daivobet Gel. Терапевтичните ползи от неговото приложение се разгръщат при приложение на Daivobet Gel в две фази – първа фаза за изчистване и втора фаза за задържане на ефекта. Ако пациентът е постигнал около 80% изчистване, е уместно да се започне уикенд терапия. Уикенд терапията е икономически по-изгодна, като ефектът от приложението й вероятно ще подсигури по-дълги ремисии.