Брой 5/2001
Проф. Д-р Ц. Стойчев
Взаимодействията на алкохола с декарствените средства са чести, твърде сложни и понякога трудно предсказуеми, защото зависят от много фактори, като например от количеството на поетия алкохол, от вида на алкохолната напитка и др. Тези взаимодействия обикновено са двупосочни: от една страна алкохолът променя фармакологичните ефекти и токсичността на приетите одновременно с него лекарства, а от друга те усилват токсичното му действие.
Алкохолът се метаболизира главно (около 80%) под действието на ензима алкохолдехидрогеназа, разграждащ го до ацеталдехид и на алдехиддехидрогеназа, която разгражда ацеталдехида до оцетна киселина. При остра алкохолна интоксикация окислителният метаболизъм на много лекарства е потиснат, главно поради конкурентно заангажиране на монооксигеназите в разграждането на алкохола.
Потискането на окислителния метаболизъм от алкохола, обаче се осъществява по твърде сложен механизъм и не се свързва само с конкурентното заангажиране на монооксигеназите. В опити in vivo и in vitro например е установено, че алкохолът потиска метаболизма на пентобарбитала, мепробамата, аминопирина, анилина, зоксазоламина, но не повлиява N-деметилизирането на етилморфина и бензфетамина. Обратно, тези лекарства не променят алкохолния метаболизъм както in vitro, така и in vivo, т.е. ефектът е еднопосочен (Cohen and Mannering, 1973; Liu et al., 1975; Khana et a!., 1980).
Под влияние на алкохола най-силно се инхибира микрозомалното хидроксилиране на лекарствата. С такъв механизъм се обяснява отчасти засилването на токсичността на бензодиазепиновите транквилизатора, мепробамата, барбитуратите, хлоралхидрата, морфина и други централно депресивни лекарства при едновременна консумация на алкохол. Разбира се, в тези случаи съществена роля играе синергизмът в депресивното действие на ниво централна нервна система.
Съществуват съобщения, че при консумация на алкохол се нарушава метаболизмът и се засилва токсичността и на други лекарства: орални антидиабетични средства, кумаринови антикоагуланти, аналгетици-антипиретици и т.н. Някои автори обаче, не намират такъв ефект или го установяват само в опити in vitro, при високи алкохолни концентрации близки до in vivo леталните дози.
При многократна употреба алкохолът предизвиква т. нар. ензимна индукция главно на монооксигеназите. Ензимната индукция настъпва след 48-я час, достига своя максимум след 7-14 дневно поемане на алкохол и се запазва в продължение на три до дебет седмици след спиране на алкохолната консумация. Установява се повишено съдържание на цитохром Р-450 в чернодробните микрозоми и ускорен метаболизъм на самия алкохол и на редица лекарства (антипирин, фенобарбитал, мепробамат /транквилан/, кумаринови антикоагуланти и др.).
Повишената активност на лекарствометаболизиращите ензимни системи при хроничен алкохолизъм е причина за намаляване на фармакологичния отговор към редица лекарства. От друга страна, при хроничен алкохолизъм се повиииава хепатотоксичността на изониазида (римицида), поради ускоряване на биотрансформацията му до хепатотоксични метаболити.
Чрез заангажиране на NADH за своя метаболизъм алкохолът, при хронична консумация, потиска други NADH-зависими дехидрогенази, което е причина за промяна в метаболизма на глюкозата и за повишаване нивото на млечната киселина (лактацидоза). Опасността от лактацидоза се засилва при едновременно приемане на бигванидинови антидиабетични средства.
Когато обаче, хроничният алкохолизъм доведе до увреждане на чернодробния паренхим например до развитие на чернодробна цироза, метаболизмът на самия алкохол и на много лекарствени средства се потиска.
Някои лекарства могат да променят метаболизма и токсичността на алкохола. Такъв ефект имат инхибиторите на монооксигеназите като диетилдитиокарбамат и етилксантогенат.
Голямо практическо значение има и потискането активността на алдехиддехидрогеназата, което, при поемане на алкохол, води до натрупване на ацеталдехид в организма и до неприятните признаци на ацеталдехидно отравяне (главоболие, световъртеж, тахикардия, зачервяване на лицето, гадене, повръщане и др.).
Типичен инхибитор на алдехиддехидрогеназата е дисулфирамът (антикол, антабус), който се използва за лекуване на хроничния алкохолизъм (чрез отказване от употребата на алкохол). Изглежда, че редица други лекарства [сулфанилурейни противодиабетични препарати, хлорамфеникол (Хлорнитромицин), гризеофулвин, нитрофурантоин (Орафуран), метронидазол (Трихомонацид, флажил), акрихин (Атебрин)] също потискат алдехиддехидрогеназата и при приемането им едновременно с алкохол се наблюдава дисулфирамоподобна реакция.
Интензивно се изучава и влиянието на тютюнопушенето върху биотрансформацията на лекарствата. Тютюневият дим съдържа вещества, които предизвикват ензимна индукция (никотин, полициклични въглеводороди главно 3,4 бензпирен, остатъци от пестициди, кадмий) и такива, които потискат активността на ензимните системи, участващи в метаболизма на лекарствата (въглероден окис, циановодородна киселина, акролеин).
При тютюнопушенето доминира ензим-индуциращият ефект на първата група вещества. Установена е корелация между пушенето на цигари и повишеното съдържание на цитохром Р-450, повишената активност на бензпиренхидроксилазата, анилинхидроксилазата, хексобарбиталовата оксидаза и други монооксигенази.
Многобройни данни сочат, че при тютюнопушене е ускорен метаболизмът на аналгетиците фенацетин, пентазоцин, пропоксифен, антипирин, на бета-адренергичния блокер анаприлин, на някои ксантинови производни (теофилин, кофеин), трициклични антидепресанти, някои сънотворни и др.
Интересно е да се отбележи, че антипириновият и теофилиновият клирънс са повишени също при пушачи на марихуана. При тютюнопушене това е свързано с отслабване на фармакологичния ефект на тези лекарства, при което често се налагат известии корекции на дозировката им.
В някои случаи веществата в тютюневия дим, които потискат лекарствометаболизиращите ензимни системи, могат да противодействат на съставките с ензим-индуциращо действие.
Разбира се, тютюнопушенето може да измени ефекта на лекарствата не само чрез промени в техния метаболизъм, но и по други биологични механизми, като напр. промени в синтезата и освобождаването на хормони, на невротрансмитери и т.н.