Брой 11/2003
Д-р А. Шахид, Маг. хим. П. Савова
Остеопорозата е прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. Тя намалява костната плътност и нарушава микроструктурата на костната тъкан. Това води до повишена костна чупливост и повишен риск от фрактури. Загубата на костната маса започва от 40-водишна възраст и е различна при мъжете и жените.
Скелетът е биологично активна структура, в който през целия живот се извършва процес на костно ремоделиране образуване и разграждане на костна маса. Равновесието между тези два процеса осигурява постоянството на костната маса и устойчивостта на костната тъкан. При неговото нарушаване се образуват пори, фисури или кухини в костите и костната плътност намалява.
Остеопорозата е най-често срещаното заболяване на скелета. Според СЗО остеопорозата е едно от заболяванията с голяма медицинска и социална значимост. Тя се наблюдава по-често при жените, като заволеваемостта се увеличава с напредване на възрастта и драстично в периода на менопаузата. Условно остеопорозата може да бъде разделена на видове:
♦ менопаузална при жени между 40-60 г.;
♦ сенилна (старческа) мъже и жени над 60 г.;
♦ вторична, напр. стероидиндуцирана остеопороза идр.
Остеопорозата се нарича тиха епидемия! Намалението на костната плътност обаче не винаги е съпроводено с болки и може да остане незабелязано години. Най-честите признаци са нетипични болки в гърба, ставите и костите. Обикновено остеопорозата е свързана с промяна в стойката (изкривяване на гръбначния стълб) и намалябане на ръста (компресионни фрактури). Най-сериозната последица от остеопорозата е счупване на шийката на бедрената кост.
За поставяне на диагноза се използват клинични и лаборатории изследвания, рентгенография, остеодензитометрия (измерване на костна плътност) и др. Най-голямо значение има остеодензитометрията, при която се открива намалената костна плътност, оценява се бъдещият риск от фрактури и се проследява ефектът от лечението.
Рисновите фантори за остеопорозата са:
♦ наследствена предразположеност,
♦ ранна менопауза под 45 г.,
♦ заседнал живот,
♦ ниска пикова костна маса,
♦ неправилно и непълноценно хранене,
♦ поднормено тегло,
♦ фрактури след 40 години,
♦ продължително лечение с кортикостероиди във високи дози,
♦ цигари, кафе, алкохол и др.
Борбата с остеопорозата е комплексна. Включва пълноценно хранене, физическа активност и използване на някои синтетични лекарства и природни продукти. Използваните средства за лечение на остеопорозата могат да се разделят на две основни групи:
♦ продукти, потискащи костната резорбция,
♦ средства, стимулиращи костното образуване.
Много важно значение при остеопорозата имат ранното й диагностициране и профилактиката.
Оснобна цел на профилактиката и лечението на „тихата епидемия“ е предотвратяването на фрактурите. Профилактиката и лечението на остеопорозата целят повишаване на костната плътност в периода на скелетна зрелост, предотвратяване на костна загуба и възстановяване на костните минерали и структура при вече проявена остеопороза. При доказана остеопороза може да се повиши костната плътност, но не и да се възстановят напълно първоначалната костна микроструктура и здравина.
Остеопорозата е коварна болест. Обикновено протича безсимптомно. Може да минат много години, преди да бъде открита, и последиците да бъдат фатални. От друга страна, поради (високата им цена, лекарствата, използвани за лечение на остеопороза, в много случаи са недостъпни за по-голяма част от населението. Затова предотвратяването на остеопорозата е много по-ефективен подход, отколкото лечението й.
В търсене на най-добрата профилактика повечето лекари залагат на природните проддкти. Един от тях е „Остеобор форте“.
За борба с остеопорозата е необходима рационална комбинация от вещества, която предотвратява костната загуба, възстановява костните минерали и микроструктура и повишава костната плътност.
„Остеобор форте“ е рационална комбинация от природни продукти, осигуряваща доброто здравословно състояние на костната система. Тя съдържа калций, иприфлабон, метилсулфонилметан, аскорбинова киселина, витамин D3, магнезий, L-лизин, екстракт от Equisetaceae, цинк, пиридоксин и бор, които взаимно се допълват и усилват ефекта.
Иприфлабонът е едно от малкото природни вещества, което може да спре развитието на остеопорозата, да възстанови костната плътност и минерализацията. Потиска костната резорбция, без да има страничните ефекти на хормонозаместителното лечение с естроген.
„Остеобор форте“ съдържа лесно усвоима форма на калция.
Метилсулфонилметанът (МСМ) е важен за образуването на колагена и за поддържане на костите, ставите, ставните връзки и сухожилията здрави. Облекчава болката и намалява възпалението на ставите.
Витамин D повишава резорбцията на калций и води увеличаване на плътността и здравината на костите.
Аскорбиновата ииселина е необходима за синтеза на костна тъкан, като напр. Колаген.
L-лизин е незаменима аминокиселина, която усилба резорбцията и намалява издъчването на калция. Спомага за образуването на колаген и възстановяването на тъканите.
Енстрантът от Equisetaceae съдържа голямо количество силиций, подпомагащ възстановяването на съединителната тъкан. Заедно с магнезия, цинка, бора и пиридоксина той е необходим за правилното усвояване на калция.
„Остеобор форте“ се използва при всички видове остеопороза при жени в менопауза (40-60 години), при сенилна остеопороза (мъже и жени над 60 г.) и при стероидиндуцирана остеопороза.
За намаляване на риска от остеопороза се приемат по 1-2 капсули дневно по време на хранене. Дневната доза при проявена остеопороза вследствие на менопауза е 2 капсули, при сенилна остеопороза 1 капсула, а при стероидиндуцирана 2 капсули.
Тъй като е природен продукт и няма странични действия, „Остеобор форте“ може да се използва продължително време.
„Остеобор форте“ е оптимална комбинация срещу остеопорозата. Повишава костната плътност, стимулира костообразуването, потиска костната резорбция, възстановява микроархитектурата, повишава минерализацията и осигурява правилното усвояване на калция. Остеобор форте намалява болката и възпалението на костите и ставите и профилактира нефролитиазата.