Брой 6/2013
Приложението на светлинната терапия в медицината е известно още в древността. Древните египтяни са почитали слънцето като Бог. Древногръцкият лекар Хипократ е учил, че водата и слънчевите лъчи са в основата на човешкото здраве. Древните римляни са пиели вода оставена на слънце. Въпреки, че терапията със слънчевата светлина е нямала научно обяснение по това време, лечебната й сила е била очевидна и римските и арабските лекари я превръщат в обичайна терапия в медицинската практика. Историята учи, че още от древни времена хора са почитали слънцето, като важен фактор за човешкото здраве.
За основоположник на съвременната фототерапия се приема Niels Ryberg Finsen, който през 19-ти век започва да препоръчва на своите пациенти хелиотерапия.
Niels Ryberg Finsen е роден на 15 декември 1860 г. в Исландия. На 20 години заминава за Дания, където учи медицина. На 23 годишна възраст здравето на Финсен се влошава от болестта па Пик – прогресивно влошаване функциите на черен дроб, слезка и сърце, обща слабост и асцит. Живеейки в страна където слънчевите дни са рядкост, както и отчитайки, че котката му блажено заспива огреяна от слънцето, Финсен се замисля за ефекта на слънцето върху човешкия организъм. През 1893 година, излиза първата публикация на Финсен относно ефекта на слънчевата светлина върху лезиите от вариола по лицето и ръцете. Заинтересуван от тези факти, Финсен прави заключението, че светлината има свойства да потиска растежа и дори да убива бактериите.
„Заболяването ми изигра огромна роля за моето развитие. То беше в основата да започна изследванията свързани със светлината. Аз страдах от анемия и лесна уморяемост. Живеех в къща гледаща на север и реших, че може би се нуждая от повече слънце. И започнах максимално да се излагам на слънчева светлина. И разбира се си зададох въпроса, как действа слънчевата светлина на човешкия организъм. Въпреки, че не успях да намеря точния отговор продължих да работя. Осъзнавайки, че теорията ми не струва нищо без научни доказателства, започнах да правя изследвания. В процеса на работа установих редица ефекти на светлината. Започнах и клинични експерименти с пациенти с лупус вулгарис и вариола“.
С прост, но ефектен експеримент Финсен показва как лъчите на слънцето с най-голяма рефракция или тези от волтовата дъга, могат да имат стимулиращ ефект върху кожата. Ако обаче третирането е по силно то може да доведе до увреждания. Финсен предполага, че при третиране на определени зони може да се лекуват редица кожни проблеми като например лупус вулгарис. При ползване на слънчеви бани Финсен предполага и лечение на туберкулоза.
Сред най-известните публикации на Финсен са:
-
1893 – On the effects of light on the skin
-
1896 – The use of concentrated chemical light rays in medicine
-
1899 – La Photothérapie
-
1904 – An accumulation of salt in the organism
Финсен разработва първия уред, който излъчва технически синтезирана слънчева светлина и постига забележителни резултати при лечението на пациенти. Неговото откритие полага основите на съвременната фототерапия. През 1903 г., година преди смъртта си, Нилс Финсен е удостоен с Нобелова награда за медицина за лечение на различни болести с помощта на концентрирано светлинно лъчение.
Съвременното приложение на фототерапията включва редица заболявания, като кожни, невродегенеративни, неонатална жълтеница, психиатрични, очни. Ефектът на фототерапията за лечение на неонатална жълтеница също е случаен факт. През лятото на 1956 година, сестра Ward от Rochford Hospital в Съсекс, Англия, вярвала, че чистия въздух и топлото слънце ще направят много по-добро за преждевременно родените от задушния инкубатор. Поради факта, че това не вредяло, на нея и било разрешено да продължи да излага бебетата на слънце. Само след няколко седмици, друга случайност (забравена епруветка на слънчев прозорец) довела до драматичното откритие, че под действието на слънчевата светлина билирубин се превръща в биливердин. Въпреки публикуването на откритието в Lancet през 1958, изминават 10 години преди ефекта на фототерапията върху неонаталната жълтеница да бъде преоткрит в Америка и да добие популярност в цял свят.