Брой 1/2001
Проф. Ил. Попилиев
Стенокардният синдром представлява гръдна болка, която се провокира от усилие, възбуда, прехранване или излагане на студ и се повлиява от покой. Типичната болка се локализира зад горната част на стернума и интерскапуларно и по улнарната страна на ръката. Болката е притискаща, но може да бъде остра, пареща или задушаваща; по интензивност болката варира от лека до тежка, повлиява се обикновено от покой или използване на нитрати. Продължителността на оплакванията рядко надминава 15 минути. При някои пациенти болката може да започне при покой и по време на сън.
Стенокардията най-често се причинява от коронарна атеросклероза и силно стеснение или запушване на коронарните артерии, което може да се докаже анзиографски. Коронарният кръвоток по време на ангинозната атака често показва биохимични белези на анаеробен метаболизъм в засегнатите миокардни сегменти.
ЕКГ, записана по време на стенокардна болка, обикновено показва ЗТ-депресия и отрицателна Твълна, които се нормализират при отстраняване на болката; преходната ЕКГ патология, говореща за миокардна исхемия, може да се прояви и при липса на гръдна болка („тиха исхемия“). Рутинните физиологични стрес-тестове, използващи ЕКГ, изотопи, медикаменти и ЕхоКГ методи, са от значение в оценката и прецизиране диагнозата на преходната миокардна исхемия.
Стенокардният синдром може да се появи внезапно или постепенно, може да предшества или да последва остър миокарден инфаркт и може да изчезне след инфаркта. Болката при остър миокарден инфаркт може да бъде като тази при стенокардния синдром, но обикновено е с по-голяма интензивност и продължителност.
Нестабилната стенокардия включва пациентите с ИБС, които показват новопоявила се стенокардия или стенокардия при покой, или рязко нарастване на честотата, интензивността и продължителността на гръдната болка често със значимо намаляване прага на болката при усилие.
На ЕКГ обикновено е налице преходна патология на камерната реполаризация.
Клинично нестабилната стенокардия наподобява остър миокарден инфаркт, но не се позитивира тропониновият тест и липсва типичната ЕКГ динамика. При малък брой пациенти нестабилната стенокардия може да премине в истински миокарден инфаркт.
Стенокардният синдром не се среща само при болни с коронарна атеросклероза, а може да е налице и при болни с коронарен артериит, коронарна стеноза на остиума или тежка камерна хипертрофия, причинена от аортен порок; стенокардията може да бъде провокирана или засилена при пациенти с тежък анемичен синдром.
Вариантната ангина е форма на преходна миокардна исхемия, причинена от изразен спазъм на коронарна артерия; гръдната болка се проявява при покой, обичайно в ранните сутрешни часове и се придружава от изразена елевация на ЗТ-сегмента; атеросклеротичните плаки са често на мястото или близо до мястото на спазъма и може да последва миокарден инфаркт, тежка камерна аритмия или внезапна смърт.
Консервативно лечение на стабилната стенокардия
Общи мерки
1. Повлияване на рисковите фактори чрез спиране на тютюнопушенето, нормализиране на телесното тегло, нормализиране на артериалното налягане, лечение на захарния диабет.
2. При хиперхолестеринемия ограничаване на енергийния внос и приема на животински мазнини; препоръчва се нетлъста риба, зърнени храни, зеленчуци и плодове, да се избягва алкохол и захар; необходима е повишена двигателна актибност; фармакотерапия чрез потискащи холестериновата синтеза, свързващи холестерина и фибрати препарати.
3. Намаляване на повишената нужда от кислород от страна на миокарда чрез лечение на възможните причини-хипертиреоза, аортна стеноза, тахикардия и/или аритмия, побишена телесна температура, екстремни телесни натоварвания.
4. Пациентът да бъде информиран за симптоматиката на миокардния инфаркт и първите мерки при продължителна гръдна болка:
а) използване на нитрати (желателно нитроглицерин спрей, две вдишвания или една таблетка сублингвално; при липса на медикамента може да се приложи и друг нитрат, напр. изосорбиддинитрат 10 мг също сублингвално);
б) горната част на тялото се поставя високо;
в) повикване на Бърза помощ.