Брой 4/2003
Хероинът (синтезиран от немския химик Хофман през 1885 г.), се приема най-често по венозен и/или инхалаторен път. При прием по венозен път, ефектът му настъпва много бързо (2-3 минути след апликацията) и по този механизъм най-често се развива остра хероинова интоксикация (67% от случайте на остра хероинова интоксикация в медицинската практика са регистрирани след венозно приложение и само в 33% приемът се е осъществил по инхалаторен път).
При пациенти с остра хероинова интоксикация, на преден план изпъкват нарушените мозъчни функции, при което се развиват:
❖ церебродепресивен синдром със загуба на съзнанието до кома (по време на диагностициране на острата хероинова интоксикация, 44% от пациентите са сомнолентни, 34% са със сопор и 22% са в кома);
❖ силно потисната дихателна функция и развитие на прогресираща дихателна ацидоза до апнея (обусловено от директно повлияване функциите на дихателния център, локализиран в продълговатия мозък). Параметри на нарушените дихателни функции са:
♦ в 92% от случайте вдишването и издишването се осъществява 7-14 пъти в минута;
♦ при 5% 1-7 пъти в минута;
♦ 3% от пациентите с остра хероинова интоксикация са в апнея.
❖ характерни са точковидните зеници (миоза), но този признак може и да липсва, при условие че хероинът е комбиниран с други медикаменти (например с бензодиазепини);
❖ прояви на обстипация (във връзка със забавена чревна перисталтика).
Диагнозата се потвърждава с помощта на лабораторни тестове, от които специфичен е:
❖ анализът на урината за опиати (известно е, че хероинът се метаболизира най-активно в черния дроб до морфин и глюкорониди, които след 6-8 часа се отделят чрез урината; при нарушени бъбречни функции, срокът за излъчването им от човешкия организъм е значително по-дълъг до пет дни).
❖ допълнителни тестове са чернодробните проби, стойностите на билирубина и трансаминазите.
Провежда се спешно лечение (в специализирани клиники по специална терапевтична схема, като при всеки отделен случай се спазва и индивидуалния терапевтичен подход).
Независимо от пътя на проникване на наркотика в организма (венозен, инхалационен), схемата за спешно лечение на остро интоксикирани с хероин наркомани (хероиномани), включва:
❖ налоксон основен антидот;
❖ кислородотерапия;
❖ ноотропни лекарствени средства (пирамем, центрофеноксин);
❖ инфузионни разтвори (балансирани с инсулин монозахаридни разтбори глюкоза; витамини, предимно от група В);
❖ хепатопротектори, нутритивна терапия.