От началото на мониторинга на mpox през 2022 г. и до 31 юли 2024 г., по данни на СЗО в света са потвърдени 102 977 случая на инфекцията, дължащи се на двата щама – MPXV clade I и clade II, съобщи Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC). В посоченото число се включват 219 смъртни случая от 121 страни. Всички случаи на MPXV clade I са докладвани от африканския континент, с изключение на един, докладван от Швеция на 15 август, и един от Тайланд, допълват от центъра.
Случаят от Швеция е първият внесен на mpox, дължащ се на MPXV clade Ib в страните от ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИК), посочват от там и припомнят, че това е довело до повишаване на риска от „много нисък“ до „нисък“ за страните в ЕС/ЕИК – решение, което ECDC обяви на 16 август.
Днес центърът актуализира препоръките си към компетентните органи по веществата от човешки произход (SoHO) и професионалистите, които работят в тези структури.
MPXV е открит в кръв, урина, тъканни абсцеси и телесни течности и потенциално може да се предава чрез SoHO. Към днешна дата обаче не е съобщавано за предаване на MPXV през SoHO и вероятността за това остава неизвестна, уточняват от ECDC.
Потенциалните донори, завръщащи се от страни, в които е открит clade I MPXV и които не са отложени поради други рискове, трябва да бъдат внимателно разпитвани по отношение на техния контакт с хора, за които се подозира или е потвърдено наличието на mpox, както и по отношение на техния контакт със заразени животни.
В случай на починали донори трябва да се съберат данни за тези рискови фактори от медицинската история на починалото лице. Вземайки предвид установения за вируса инкубационен период, се препоръчва да се отложат безсимптомни донори, които са били в контакт с хора с mpox clade I или II (потвърдени или съмнителни) от SoHO донорство, за минимум 21 дни от последния ден на експозиция.
Хората с потвърдена или подозирана MPXV инфекция трябва да бъдат отложени от донорство най-малко 14 дни след отзвучаване на всички симптоми, препоръчват още от ECDC.