Забележителните научни открития и постижения с мисъл за човешкото здраве, както и какво предстои да се случи в областта на медицината и науката през следващите години дискутират лекари, учени, социални предприемачи и представители на институциите на мултидисциплинарната конференция „Вдъхновяваща наука и иновации“, която се провежда в София.
Специален гост в първата част на конференцията е Росица Димитрова, зам.-министър на труда и социалната политика, която представя визията на МТСП за човешкото здраве и развитие, иновативните междусекторни програми с фокус върху интеграцията на социални и здравни услуги и дългосрочната грижа за уязвимите групи. Конференцията получи поздравителни адреси от: Министерство на здравеопазването, д-р Андрей Ковачев, член на Председателството на Европейския Парламент (Квестор), Български лекарски съюз, Български фармацевтичен съюз и други.
Председателите на научните дружества по ендокринология – проф. д-р Анна-Мария Борисова, по неврология – проф. д-р Иван Миланов, по кардиология – проф. д-р Арман Постаджиян и по онкология – проф. д-р Асен Дудов правят обзор на дългия път, който е извървяла медицината през последните три столетия и дават своята прогноза за това в каква посока ще се движат научните открития в бъдеще. Водещите специалисти говорят за направленията, за които медицината ще има решение в скоро време и какво да очакваме през идните години. Набелязват и наболели проблеми, от решаването на които пряко ще зависи всичко това да се случи.
Във втората част на конференцията учени и предприемачи дискутират върху потенциала на България за социални иновации в панела „България – иновации и наука в действие“.
„Въпросите Защо? Как? По какъв метод? Какво следва? вълнуват много умове и стоят зад много открития, полезни нововъведения и решения на загадката наречена живот. Откриването на доверен партньор с експертиза и технологически възможности са важни за всеки един от ерудираните членове на научната общност по света и у нас“. Това обяснява Красимира Маринова, маркетинг мениджър продукти за биотехнология и микробиология за Югоизточна Европа, МЕРК България, която е сред участниците в този панел.
Друг лектор в него е Мая Златанова, основател на стартъп компанията за клинични проучвания Find Me Cure. Мисията на платформата е да свърже хората, страдащи от различни заболявания, с възможно най-подходящите за тях клинични проучвания. За да улесни пациентите, Find Me Cure предлага лесна за използване търсачка, в която да въведат своята диагноза, параметрите, свързани със заболяването им, а в резултат да получат предложения за проучвания, които могат да им помогнат.
Председателят на неправителствената организация „Лечение без граници“ – Явор Гочев представя проекта, целящ подкрепата на българи, нуждаещи се от лечение в чужбина. Освен със съвети за дарителски кампании, доброволците на инициативата оказват и помощ на място – с превод в съответната болница или съвет за града, в който ще се проведе лечението. Началото на „Лечение без граници“ е дадено през 2013 год. от група ентусиасти участващи в инкубатора за социално предприемачество на „Обединение идеи за България“ – „Идеите – това сме ние“.
Владимир Томов, председател на Фондация „В помощ на здравето“ и на Алианса на хората с редки болести в България разказва своята лична и вдъхновяваща история за битката, която му се е наложило да води със страшна болест и за пътя, който е извървял до днес. Той говори и за своята инициатива Care Givers, целяща подкрепа за хора със специфични заболявания и техните близки.