„Искам да се обърна към всички български граждани и хора, които имат нужда от лечение от тежки заболявания. В момента се извършва една огромна манипулация от малък брой хора, които изпълняват определени частни корпоративни интереси, използвайки една много чувствителна тема като здравето на българина, в това число на нашите деца.” Това заяви на извънреден брифинг в здравното ведомство министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Министър Ананиев увери, че българският Позитивен лекарствен списък е с една от най-широките гами лекарства и с доказан терапевтичен ефект. „Няма заболяване, което да не е осигурено с най-модерните прилагани в Европа и света медикаменти”, категоричен беше той.
„През седмицата чухме обвинения и много обиди, наричаха ни по най-различен начин. Вглеждайки се в кадрите по телевизиите, забелязах значителна част от малкото хора, които ги виждаме непрекъснато по разни протести, независимо от темата, която се коментира”, каза още министъра, като допълни, че това показва характера на протеста срещу мораториума. Ананиев се спря и на коментарите през седмицата от страна на болнични директори и специалисти от сектора по темата с лекарствата, които по думите му са доказали тезата на МЗ за нуждата от мораториума.
Министърът разказа и за посещението си в Брюксел като информира, че една от основните теми по време на срещата на здравните министри е била тъкмо лекарствата. По думите му, сериозно притеснение на всички тях е натискът на фармаиндустрията за бързо включване на новите молекули в реимбурсацията на фондовете, за да могат възможно най-бързо да възстановят инвестициите си.
„Те се притесняват, че някои от тях не са минали през периода на изследване, не е доказан терапевтичният им ефект, а се бърза да се вкарат в лечението на гражданите”, каза Ананиев, като припомни, че при прилагането на нови лекарства има случаи на сериозни увреждания на пациентите, а дори и такива с фатален край.
От думите му стана ясно още, че по време на нашето председателство на ЕС една от основните теми ще бъде темата за лекарствата. „Там ще бъдат казани много неща и ще разберете много повече за мотивите ни”, обеща той.
Министърът припомни, че у нас 30% от бюджета на касата отива за лекарства, докато за останалите страни от ЕС този проценте средно 15-20, и информира, че останалите здравни министри останали изненадани от нашия позитивен списък и темповете, с които в него се приемат нови медикаменти. Той заяви, че страната ни е една от тези, в които най-бързо се приемат новите молекули и посочи, че трябва да се търси баланс, тъй като не винаги те носят положителен ефект върху лечението на пациентите.
В заключение министър Ананиев се обърна към президента, като заяви, че МЗ ще изготви мотивите си за ветото. „Но неговите мотиви, че ако ги няма тези нови молекули, няма да бъдат гарантирани конституционните права на гражданите и няма да бъдат равнопоставени всички граждани пред закона и пред възможността да се лекуват, или че се нарушава равенството на гражданите, според мен са най-малкото несериозни”, каза министърът и допълни: „Писал съм мотиви към вето на президент и мисля, че тези хора, които пишат мотивите на президента трябва да са по-добре запознати с материята, за която пишат”.