От 16 до 20 октомври в редица европейски държави, сред които и България, ще се проведе информационна кампания за повишаване на осведомеността относно грипа. Тя се организира за пета поредна година. Инициатор е Регионалният офис на Световната здравна организация (СЗО) за Европа.
Кампанията е проведена за пръв път през 2013 г., като продължение на Европейската имунизационна седмица. Целта е освен да се повиши осведомеността относно грипа, да се увеличи приема на сезонна ваксина срещу грип сред рисковите групи – възрастните хора, бременните жени, малките деца, хората със здравословни проблеми и здравните работници.
През миналата година в кампанията се включиха 12 държави – България, Хърватия, Естония, Грузия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения и Украйна. Тогава във фокуса на инициативата бяха здравните работници, които ежедневно са изложени на риск от заразяване. Тази година информационната кампания се разширява и към възрастните хора.
От СЗО отбелязват, че грипът обикновено е лек и повечето хора се възстановяват бързо. Въпреки това, грипните вируси, могат да причинят усложнения и смърт. Експертите припомнят, че най-добрият начин за предотвратяване на грипа е чрез ваксиниране. В същото време данните показват, че през миналата година противогрипна ваксина са си поставили едва около 2% от българите.
Предстоящата информационна кампания за повишаване на осведомеността относно грипа бе обявена днес по време на пресконференция, в която участваха главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, ръководителят на офиса на СЗО за България д-р Скендер Сила, експертът в офиса на СЗО за България доц. Михаил Околийски и председателят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков.
За сезонния грип
Сезонният грип често подценяван и бъркан с обикновената настинка, е потенциално сериозно, а понякога и живото- застрашаващо заболяване, особено за хората от високо-рисковите групи – децата, бременните, възрастните над 65 г., хората с хронични заболявания и медицинските специалисти. За това безспорно говорят цифрите:
- между 5 и 15% от населението страда от грип по време на епидемии;
- между 20 и 30% от децата по света се разболяват от грип всяка година;
- СЗО посочва, че всяка година по света, поради усложнения от грип, тежко се разболяват около 3-5 милиона души, а умират между 250 000 – 500 000. Въпреки това заплахата към общественото здраве сериозно се подценява;
- 90% от случаите на смърт от заболявания, свързани с грипа, са при хора над 65 годишна възраст;
- грипът причинява около 12% от отсъствията от работа по света;
- в САЩ директните разходи (т.е. медицинските разходи) за грип надхвърлят 10 милиарда долара всяка година.
Грипът се характеризира с изключително високата си възприемчивост от човека, тъй като се предава по въздушно-капков път, поради което милиони страдат от него всяка година. Високата заболеваемост от грип се дължи и на факта, че той се изменя всеки сезон и човешкият организъм не може да си създаде постоянен имунитет. Именно поради това е възможно човек да боледува от грип всяка година.
Много често хора с минимални оплаквания всъщност разпространяват грипните вируси. Повечето здрави възрастни биха могли да заразят други хора един ден преди изява на грипните симптоми и до 5 дни след изява на заболяването.
Тъй като ваксинацията на първо място предпазва от инфекция (вместо да я лекува), СЗО я определя като най-ефикасната защита от грип и като най-ценния инструмент за ограничаване на епидемиите.