В Националната референтна лаборатория „Микози“ при Националния център па заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) бе потвърден случай на рядко заболяване – белодробна кокцидиоидомикоза, съобщиха от центъра за Zdrave.net.
Пациентката е 52-годишна жена, без сериозни придружаващи заболявания и без клинични оплаквания. Потърсила е консултация в Националната референтна лаборатория „Микози“ по повод рутинно образно изследване на бял дроб, при което е открита формация с неясен произход.
Предвид факта, че жената от няколко години e в САЩ, щата Аризона, известен с т.нар. “valley fever“ (долинска треска-микоза), тя решава да направи изследване за този вид микоза и открива координатите на лабораторията от сайта на НЦЗПБ.
Диагнозата „белодробна кокцидиоидомикоза“ е поставена без да е налице изявена клинична проява, а поводът е откритата формация от около 8 мм при рутинно образно изследване на бял дроб, уточняват от там. Пациентката е биопсирана и е изследван директен клиничен материал от таргетно място, което е за предпочитане и е критерий за доказана гъбична инфекция, допълват от Центъра.
Пациентката е все още в България, обсъдена е антимикотична терапия, която е в процес на конкретизиране по отношение на количеството и продължителността, посочват още от НЦЗПБ.
Специалистите припомнят, че белодробната кокцидиоидомикоза се среща основно в Северна Америка, по-точно в райони със сух климат като Аризона и Калифорния.
Заболяването не е познато за нашите географски ширини. Основните клинични оплаквания са температура, плеврална болка, миалгия, главоболие. Има и кожна форма на инфекцията, която е с агресивна клинична изява.
В Националната референтна лаборатория „Микози“ към НЦЗПБ пациенти, пребиваващи постоянно или завърнали се от Америка, се изследват за тези микози – основно серологично, като досега не е откриван такъв случай.
От центъра са категорични, че пациентите с такъв тип микоза трябва да се подложат на антимикотична терапия, която е по-продължителна във времето.
Препоръките на специалистите към лекарите са да обръщат внимание пациенти, пребиваващи или завърнали се от пътуване в някои райони на САЩ, при които се визуализира белодробна формация. След изключване на диагнозите „туберкулоза“ и „туморно образувание“, трябва пациентът да се насочи за такъв тип микотично изследване, а така също и по възможност да се вземе белодробна биопсия за микробиологично и хистопатологично изследване, посочват още от НЦЗПБ.