Да се извършват безплатни ваксинации и реимунизации срещу коклюш за бременни и определени групи предлагат от Министерството на здравеопазването. Проектът за изменение и допълнение за имунизациите в страната предвижда към имунизации в страната да се се добави и имунизация срещу коклюш за бременни жени през 27-36 гестационна седмица и да отпадне имунизацията срещу коремен тиф. Предвижда се и имунизации и реимунизации да се извършват и за бяс и кримска-Конго хеморагична треска.
От ведомството обясняват, че предложеният проект няма да окаже въздействие върху държавния бюджет, като закупуването на ваксини ще се осъществи в рамките на бюджета на Министерство на здравеопазването.
Очаквани резултати
• Да се увеличи достъпа на лица от определени (целеви) групи до целеви имунизации и реимунизации, с което да се намали здравния риск при тях от ваксинопредотвратимо заболяване.
• Да се създаде достъп на ваксинираните лица до данни за извършените им задължителни, целеви и препоръчителни имунизации в електронното им досие. С осигуряването на достъп на медицинските специалист от здравните кабинети до посочената информация ще се отмени изискването за предоставянето ѝ от общопрактикуващите лекари, което ще доведе до намалява на административната тежест.
• Да се облекчи работата на изпълнителите на имунизационната политика в страната, свързана с предоставянето на информация за необходими и приложени количества биопродукти, както и за обхванати с имунизации и реимунизации лица.
• С актуализираните препоръки за препоръчителни имунизации ще се повиши информираността на медицинските специалисти в страната и ще се синхронизира национална имунизационна политика с тази на други държави членки на ЕС.
Припомняме, че миналата година от Министерството на здравеопазването въведоха временни противоепидемични мерки, включващи и препоръчителна имунизация срещу коклюш на бременни жени в 27-36 гестационна седмица. Това стана, след като две бебета починаха от заразното заболяване и бяха взети спешни мерки.
Коклюшът е силно заразно бактериално заболяване с остра кашлица, която може да продължи с месеци. То се причинява от бактерия (Bordetella pertussis или Bordetella parapertussis ), която се намира в устата, носа и гърлото на заразения човек.
Целия Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България може да видите ТУК