Доц. Ангел Кунчев се обяви за задължителна ваксинация на здравните работници и персонала в домовете за социални грижи, особено в центровете за възрастни хора. Аргументът на главния държавен здравен инспектор е, че те могат да бъдат риск за своите пациенти.
В около 10 европейски държави вече е въведена задължителна ваксинация за медицинските работници. Дали това ще се случи и в България е въпрос на преценка от страна на здравното ведомство, смята доц. Кунчев. Важното в момента е да се намери баланс, за да се осигури максимална защита за българското население.
В момента всеки трети новорегистриран случай на вирусната инфекция в България е на варианта „Делта“. Данни, актуални към 19 юли, показват, че при 86 проби са установени вирусни варианти с повишено значение, от които 32 са „Алфа“, 53 са „Делта“ и един – „Бета“. Според доц. Кунчев спадът на новозаразените вече спря и се очаква повишаване. Ръстът на новите случаи ще е с бавни темпове до края на месец юли и с по-бързи през август. Заради тази прогноза здравните власти призовават хората, които не са ваксинирани, да го направят в най-скоро време.
По думите на доц. Кунчев всичко, което може да убеди хората да се ваксинират, е добре дошло – допълнителна информация, подобряване на ваксинационния процес, различни стимули. Според него ще се засили интересът към имунизацията, ако новата вълна засегне по-младото население в страната.
Също така доц. Кунчев смята, че е добре да се обмисли отпадане на някои ограничения за хората със завършен имунизационен цикъл.
Професионален елемент стои зад необходимостта здравните работници да бъдат ваксинирани, тъй като те работят с болни хора и могат да са риск за пациентите си, смята епидемиологът Петър Марков по отношение на идеята на Ангел Кунчев. Той обаче не подкрепя задължителната ваксинация.
Протест срещу задължителната ваксинация
Изказването на доц. Кунчев провокира протест срещу задължителната ваксинация, който се проведе вчера, 21 юли, в центъра на София. Според демонстрантите принудителната имунизация е в разрез с Конституцията, тъй като нарушава техните права.
С демонстрацията под наслов „Дали да се ваксинираш или не“ хората настояха всеки да има право на личен избор.
Протести срещу задължителната ваксинация се провеждат и в други държави в Европейския съюз – Германия, Франция и Гърция.
Ваксинацията у нас
Ваксинацията у нас върви с много бавни темпове, въпреки че през последните дни здравните власти предупреждават за предстояща вълна. По последни данни на Единния информационен портал общият брой на поставените дози ваксина от началото на ваксинационната кампания до момента е 1 940 761. През последното денонощие са ваксинирани 11 081 души, като общо 885 953 са със завършен имунизационен цикъл.
Тези цифри ни нареждат на последно място в тази категория сред страните от Европейския съюз. Какъв обаче е проблемът?
Според специалистите част от причините, които обясняват бавния темп на ваксинация у нас хронологично представени, са: липсата на ваксини в началото, след това липсата на избор, големите опашки пред пунктовете за ваксинация… В България обаче вече няма дефицит на ваксини срещу COVID-19. Желаещите да се имунизират имат право на избор между четирите препарата, одобрени от Европейската агенция по лекарствата – „Pfizer/BioNTech”, “AstraZeneca”, “Moderna” и „Jansen”.