До момента в местата за лишаване от свобода у нас са ваксинирани общо 1104 затворници или задържани под стража, като делът на обхванатите е по-висок от средния за страната. Това съобщиха за Zdrave.net от пресцентъра на Министерството на правосъдието (МП). От ведомството допълниха, че Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) поддържа непрекъснат контакт с екипите на РЗИ, като е създадена много добра координация с териториалните служби във връзка с ваксинационната кампания. При посещенията на екипите на РЗИ в местата за лишаване от свобода до момента са ваксинирани и 422 служители.
Приложените ваксини са изцяло съобразени с желанията на лишените от свобода и служителите, като им е предоставен избор от всичките 4 одобрени у нас – на BioNTech/Pfizer, Modena, AstraZeneca и Johnson & Johnson (Janssen).
В съответствие с Националния план за ваксиниране ГДИН е в постоянен контакт с РЗИ,
осигурено е редовно снабдяване с ваксини,
потвърдиха от правосъдното ведомство.
Оттам поясниха, че са изпратили указания до териториалните служби, медицинските специалисти и съвместно с инспекторите по социална дейност и възпитателна работа са насочили усилията си към създаването на организация за осигуряване на прозрачна, активна и целенасочена комуникационна кампания на разбираем език за лишените от свобода и задържаните под стража.
ГДИН е изготвила и разпространила и
информационна брошура с кратките характеристики на четирите ваксини,
за да подпомогне затворниците да направят информиран избор за ваксиниране. Спазват се изискванията, разписани в Наредба № 15 от 2005 г. на МЗ за имунизациите – изразено желание за имунизиране срещу COVID-19 след разговор и разясняване от медицински специалист за показанията, начина на приложение, противопоказанията, както и с евентуалните странични ефекти и нежелани реакции от ваксината. Също така, лишените от свобода подписват информирано съгласие, в съответствие с изискванията на Закона за здравето.
Работи се активно и по
превенцията на инфекцията,
допълниха от МП.
Изготвена е анкетна карта за скрининг на COVID-19 и остри респираторни заболявания и са разписани изискванията и правилата при вземане на назофарингеални и орофарингеални секрети, съхраняване и транспортиране на материалите за първоначално диагностично изследване на пациенти със съмнение за COVID-19 инфекция.
Изготвени са и два протокола за действие – при случай на COVID-19 в място за лишаване от свобода и при случай на COVID-19 със служител в място за лишаване от свобода. В тях са дадени точни указания относно поведението при всеки новопостъпващ лишен от свобода или задържан под стража, при клинични данни за респираторна инфекция и при потвърдено лабораторно изследване за COVID-19.
Осигурени са бързи антигени тестове за COVID-19,
закупени за сметка на бюджета на ГДИН. Те се използват по преценка на медицинските специалисти при наличие на клинични данни за респираторна инфекция и съмнение за коронавирус.
В две затворнически болници са създадени COVID сектори – това са специализираните болници за активно лечение на лишените от свобода – СБАЛЛС-София и СБАЛЛС-Ловеч, изградена е и организация за проследяване на здравословното им състояние, карантиниране, лечение и координиране на действията на служителите.
От правосъдното ведомство уверяват, че са предприети и мерки за
опазване на психичното здраве на лишените от свобода
още след обявяването на извънредното положение през миналата година.
Служителите от сектор „Социални дейности и възпитателна работа“ в затворите провеждат разяснителни беседи относно характера на инфекциозното заболяване и предприетите противоепидемични мерки за защита на тяхното здраве, свързани с временното ограничаване на някои права поради пандемията. Използва се ресурсът и на затворническата общност, като се провеждат събрания със съветите на колектива в затворите, допълниха от правосъдното ведомство.