Само за година сигналите от пациенти за нежелани реакции след имунизация бележат сериозен скок. Това сочат данните от доклада на Изпълнителната агенция по лекарствата за дейността на агенцията през изминалата година.
Характерно за съобщенията за постваксинални нежелани лекарствени реакции е рязко нарастване на съобщителната активност на пациентите, която достига 44% от пациентските съобщения за 2016 г., посочват от ИАЛ. За сравнение, през 2015 г. те са били 29%, а през 2013 г. – 10% , показват данните на агенцията.
Въпреки това обаче броят на валидните съобщения за нежелани реакции след ваксинация за 2016 г. е 49, което представлява 6% от общия брой съобщения и потвърждава задържането през годините на това съотношение от 6-7%, отбелязват от лекарствената агенция.
Причината за резкия скок на сигнали от пациенти най-вероятно се корени в насажданата и нееднократно оборвана от специалисти през последните години теза на т.нар. „антиваксъри“, според която ваксините са повече опасни, отколкото полезни и благодарение на която в Европа се завърнаха позабравени заболявания.
Последният пример е с разпространението на морбили, като от заболяването в съседна Румъния само за седмица се заразиха нови над 100 души а 32-ма вече починаха.
По отношение на други нежелани лекарствени реакции от ИАЛ отчитат, че сигналите се подават най-вече от притежатели на разрешения за употреба, следвани от лекари и едва на последно място – от пациенти. За цялата 2016 г. общият брой на валидните сигнали за подозирани нежелани лекарствени реакции е 1176, от които 799 първични. От всички тях 534, или 67%, са подадени от притежатели на разрешение за употреба; 187 или 23 на сто – от медицински специалисти и едва 78, или 10% – от немедицински лица.