Националният институт за изследване на здравеопазването и грижите (NIHR) на Великобритания отпусна над 20 млн. паунда за 8 нови глобални здравни изследователски проекта, насочени към укрепване на предоставянето на здравни услуги и устойчивостта в страните с ниски и средни доходи специално в контекста на екстремни метеорологични явления, дължащи се на климатичните промени, пише pharmatimes.com.
„Екстремните метеорологични явления, дължащи се на изменението на климата, включително тропическите бури, сушите и наводненията, са все по-чести и са реална заплаха за здравето по целия свят – те предизвикват природни бедствия и нарушават достъпа на хората до здравеопазване в много страни“, коментира проф. Луси Чапел, главен изпълнителен директор на NIHR.
През следващите 3 до 5 години грантове в размер на 1 до 3 млн. паунда ще бъдат присъдени чрез Програмата за изследвания и иновации за глобална здравна трансформация (RIGHT) на NIHR за финансиране на здравни изследвания в страните с ниско и средни доходи.
Новите проекти следват одобрението на Декларацията за климата и здравето от 124 страни през декември миналата година, като призовават за действия за бързо намаляване на емисиите на парникови газове, преход към устойчиви здравословни диети и по-ниско замърсяване на въздуха.
Осемте проекта на NIHR се ръководят от няколко университета и институти, включително университетите на Западна Шотландия, Съсекс, Оксфорд и Бирмингам, както и Маларийния консорциум и Института за изследване на вирусите в Уганда.
Проектите ще се фокусират върху предизвикателствата при екстремни метеорологични условия в няколко държави и ще се насочат към няколко цели като подобряване на непрекъснатостта на бизнеса за здравни услуги след екстремни метеорологични явления и подобряване на ранното предупреждение и контрола на огнища на болести, пренасяни от комари. Последната тема ще бъде разработвана в Уганда.
Други предизвикателства включват засилване на отзивчивостта на предоставянето на здравни услуги, подобряване на първичните здравни грижи за пациенти с незаразни заболявания поради тежки наводнения, както и насърчаване на готовността, планирането и подготовката на общността и ефективната защита на здравните системи.
В съответствие с оперативната рамка на СЗО за изграждане на устойчиви на климата здравни системи, тези нови изследователски проекти ще помогнат да се намерят най-добрите начини здравеопазването да се адаптира към екстремните метеорологични условия и ще гарантира, че хората и в такива моменти могат да получат грижите, от които се нуждаят, коментира още проф. Чапел.