„За съжаление, коронавирусът все още непознат. Например, ситуацията в България. Тя е много оптимистична, заради ниския брой засегнато население. Но причините за това не са ясни. Една от хипотезите са навременните мерки, друга – особени характеристики на българското население, които му позволяват да се пребори с вируса. Има и трета – тестовете у нас не са толкова много колкото в други страни. Може и да е комплексен отговорът. Всичко това предстои да се изясни. Има много елементи от взаимодействието на вируса с човешкия организъм,които тепърва ще се изясняват.“ Това каза пред БНТ вирусологът доц. Евелина Шикова от Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Александровска“. Увеличението в последните дни на заразените беше очаквано, мерките се поразхлабиха. Но РЗИ-тата понатрупаха опит и ще се вземат необходимите мерки. Населението вече осъзнава ситуацията и клъстърите ще бъдат овладяни, оптимист е тя.
Тук става въпрос за отделни огнища, които могат да бъдат ограничени. Но искам да подчертая, цифрите, които са за заразени и починали у нас са едни от най-добрите в Европа. Мисля, че само в Словакия и съседна Гърция имат по-добри показатели, подчерта вирусологът. Това все пак е вирус и неговото взаимодействие с човешкия организъм се подчинява на закони. Създава се имунния отговор на организма, който трябва да ни защити. Колко е траен обаче също не знаем все още, подчерта тя. Вирусът няма жизнен интерес да убие човека, защото съществува чрез него. Има генетични промени в него, които обаче тепърва ще изясняваме, каза още Шикова.
След тези промени се очаква той да намали патогенността си, но това са хипотези на база поведението на други вируси – биологична логика. А освен това човек става по-силен с този имунитет. И всички предпазни средства, които се рекламират като задължителни, са всъщност оръжие срещу вируса, защото все още липсват реални оръжия – ваксина или терапия, смята тя.
Не може да се потвърди със сигурност, че безсимптомните носители на COVID-19 не са заразни, което обяви СЗО, смята вирусологът.
Създаване на терапията срещу вирусите е нещо много по – сложно, отколкото лечението на болест, причинена от бактерии. Но усилено се работи. По-вероятно ми се струва да се намери решение с ваксините, защото има доста колективи, и в Европа, които почти са ги създали. В момента са в клинично изпитване. Сложността в борбата с вируса идва именно от липсата на оръжие – терапия или ваксина, каза още доц. Шикова. Есента е възможно да се активизира вируса – по логиката на останалите вируси, но това е решим въпрос и би могло да бъде ограничено развитието на болестта. Още повече хората придобиха важни навици, които ще ги предпазят не само в борбата с този вирус, но и с други патогени, смята Шикова.