Над двойно повече средства за общинските болници в отдалечени и труднодостъпни райони поиска Националното сдружение на общините. Управителният съвет на сдружението е одобрил позицията на НСОРБ по Бюджет 2019.
От сдружението информират, че ще търсят подкрепа за включване на повече средства в централния бюджет, обезпечаващи изпълнението на националните политики за преодоляване и превенция на риска от бедствия, за общинските болници в отдалечени и труднодостъпни райони, за поддържане на язовирите, за превоз на деца и ученици и други.
Конкретно за лечебните заведения в отдалечени райони от там предлагат увеличаване на сумата от 6 на 15 милиона лева.
Според Закона за лечебните заведения ежегодно държавата може да предоставя субсидии на учредени от общините лечебни заведения за болнична помощ, по предложение на Националното сдружение на общините, в труднодостъпни и/или отдалечени райони. Те се определят по критерии и ред, определени в методика на министъра на здравеопазването, съгласувана с министъра на финансите, в рамките на средствата, предвидени в бюджета на МЗ за съответната година.
Припомняме, в началото на тази година от ресорното ведомство обявиха, че ще отпуснат близо 28,5 млн. лв. ще за дейности, извършвани от общинските болници. Сред тях е и подпомагането на болниците в труднодостъпни райони. Малко преди това общинскшти бобници организираха протест заради тежкото финансово състояние, в което се намират. От там настояха за целева субсидия в размер на 30 милиона лева, която да е насочена към стабилизиране на общинските лечебни заведения извън големите населени места, изплащане на надлимитната дейност и актуализация на клиничните пътеки.
Преди седмица здравният министър Кирил Ананиев обяви, че Министерството на здравеопазването е готово с единен стандарт за финансово управление на държавните и общинските лечебни заведения и механизмите за контрол на изпълнението му. Основната цел на стандарта е стабилизиране на финансовото състояние на болниците чрез въвеждане на общи правила за управление на финансовите и човешките ресурси, възлагането на обществените поръчки, текущо наблюдение и отчитане на дейността и др., обясни тогава министър Ананиев.