Детската клинична болница „Д-р Виктор Гомою“ в Букурещ, една от най-големите в Румъния, в момента е изправена пред риск да спре дейността си, включително и в спешното отделение, поради недостиг на медицински персонал, особено на медицински сестри, предупреди медицинският й директор д-р Костел Влад, цитиран от romania-insider.com.
„Във всички болнични отделения сме на минимума с персонала, особено в спешното. Проблемът води началото си от май миналата година, когато незаетите позиции бяха замразени и по тази причина не можехме да организираме конкурси за запълването им. До декември продължихме да преназначаваме медицински сестри от други отделения – от педиатрия, ортопедия, хирургия, УНГ, неврология и интензивни грижи, отвсякъде“, заяви д-р Влад.
По думите му преназначаването от отделение в отделение и непрекъснатите размествания е изморило медиците и малко по малко те са започнали да подават заявления за напускане.
„Така в края на годината стигнахме до ситуация, в която нямаме достатъчно хора. На практика в някое от отделенията на болницата, ако някой се разболее, подаде оставка, излезе в отпуск по майчинство или прекъсне работа, ще трябва да спрем дейността в този сектор, защото нямаме достатъчно медицински сестри и не сме в състояние да осигурим качествено обслужване. Не можем да осигурим на сестрите и полагащите им се почивни дни“, допълни той.
Кризата е особено изразена в спешното отделение, където също има риск от спиране на дейността, в това число на спешните операции, поради липса на персонал.
Случвало се е 120-200 пациенти, които идват в спешното на ден, да се налага да бъдат обслужени от една медицинска сестра, те се изнервят, а работещите изнемогват, споделя още д-р Влад.
Около 75 медицински сестри и 25 санитари са необходими в Детската клинична болница „Д-р Виктор Гомою“ в Букурещ. Спешното отделение има нужда от около 20 медицински сестри, но в момента работи с 8, посочва той.
Допълнителните смени, намаляването на периодите на почивка и умората могат да доведат до грешки, предупреждава още директорът на болницата и призовава да бъде сложена точка на административните недомислици в общественото здравеопазване. В момента болницата не може да обяви конкурс за незаетите бройки, защото те на практика са съкратени.
Най-малко 100 000 деца са били консултирани в лечебното заведение през последната година, от които 10 000 са били хоспитализирани.
Ситуацията обаче се влошава с настъпването на студения сезон, тъй като в Румъния се наблюдава нарастване на случаите на грип сред децата, което увеличава напрежението върху детската болница. През последните три седмици около 500 деца са диагностицирани с грип в лечебното заведение, средно около 200 случая на седмица. Освен това всеки ден в спешното отделение идват между 120 и 170 деца по различни поводи. Има само двама лекари там, алармират от Администрацията на болниците и медицинските услуги в Букурещ (ASSMB).
„Правителството доведе медицинската система до неизбежен колапс, като пренебрегна здравната криза и чрез драстични съкращения на средствата, разпределени за болниците. Това критично застраши живота на пациентите“, се казва в официална позиция на ASSMB.
Администрацията на болниците и медицинските услуги в Букурещ напомни, че многократно се е обръщала към правителството с искания за обявяване на свободни позиции, но изпълнителната власт е „избрала да ги игнорира“.
Генералният директор на ASSMB Оана Сиваче заяви категорично, че медицинските звена не могат да осигурят медицинско обслужване. „Намираме се в ситуация, в която вече не можем да осигурим непрекъснатост на медицинските услуги поради липса на персонал. Болниците вече нямат достатъчно лекари, медицински сестри и помощен персонал. Здравето на румънците, независимо дали са пациенти или медицински персонал, е в опасност“, алармира тя.