Успешно приключи проект за изграждане на Център за компетентност по фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология, съобщиха от Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ).
Проектът се реализира в партньорство с Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт „Проф. д-р Г. Павлов“, Институт по микробиология „ Стефан Ангелов“ при БАН и Медицинския институт на МВР, а финансирането е осигурено със средства от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020“ и Европейския фонд за регионално развитие. 65-месечният проект е на обща стойност 23 638 258 лв., уточняват от НЦЗПБ.
Уникалният комплекс от 5 високотехнологични лаборатории с биологична банка и учебен център ще обезпечава цялостен подход в борбата с инфекциозните заболявания: прогнозиране и навременно диагностициране на нововъзникващите и завръщащи се инфекции, разработване на адекватна антибиотична и ваксинационна политика, изчерпателно характеризиране и възстановяване на индивидуалния и групов протективен имунитет.
От НЦЗПБ посочват, че макар още в процеса на изграждане, новият Център за компетентност е защитил по блестящ начин своя смисъл и предназначение – в него са диагностицирани първите случаи на COVID-19, започнало е единственото в страната секвениране на циркулиращите вируси SARS-CoV-2, въведени са били тестове за Т-клетъчен имунитет срещу SARS-CoV-2, проследявана е молекулярната еволюция на вируса и дългосрочната имунна памет срещу него, били са диагностицирани първите случаите на маймунска вариола у нас.
От институциите, реализирали проекта, уточняват, че Центърът за компетентност е изградил единствените за страната 2 лаборатории с 3-то ниво на биологична защита, 2 лаборатории за молекулярно-генетичен анализ с целогеномно секвениране на вируси, бактерии и причинители на паразитози, Лаборатория за електронно микроскопски и морфологични анализи, Лаборатория за комплексни фенотипни и функционални имунологични анализи и клетъчно сортиране, както и Биологична банка за уникални микробни щамове и материали от човешки и животински произход.
Към Центъра за компетентност работят над 70 утвърдени и млади изследователи и технически персонал, които осъществяват проекти, свързани с идентификация и анализи на циркулиращите в страната патогени (HIV-1, HBV, HCV, нови бактериални патогени от родове Corynebacterium и Proteus, предавани с кърлежи и комари патогени, причинители на зоонози и зооантропонози, микроорганизми с клинично значение в околната среда). Провеждат се и изследвания на нарастващата микробна резистентност, на преждевременното остаряване на имунната система, работи се над подходи за нейното възстановяване.
Научните резултати са представени на десетки международни и национални научни форума и публикувани в реферирани и индексирани научни издания, отчитат още от НЦЗПБ.
Центърът за компетентност „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология“ ще продължи своето развитие като естествен партньор на Министерството на здравеопазването и европейските мрежи за контрол на инфекциозните заболявания и ваксинопрофилактика. Уникалните услуги и методологии, които вече се предлагат, сключените договори за ефективно сътрудничество и заявеният интерес от страна на потенциални бизнес партньори в областта на лабораторната диагностика и биотехнологиите, клиничните проучвания, животновъдството и опазването на околната среда са най-добрата атестация за бъдещо устойчиво развитие, категорични са от НЦЗПБ.
Заключителната конференция по проекта ще се проведе в Аудиторията на партерния етаж на Националния център по заразни и паразитни болести утре, 20 декември, от 10 ч., съобщават от там.