Между шест месеца и една година ще продължи плавният преход по въвеждане на системата за верификация на лекарствата за българските аптеки. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на пресконференция днес по повод протестите на българските фармацевти, с които те настояват да бъдат подпомогнати при предстоящото въвеждане на общоевропейската система за верификация срещу фалшивите лекарства и националната система за проследяване на недостига на лекарства.
„Нищо страшно няма да се случи на 9 февруари – датата, от която според Директивата на ЕС от 2011 г. и делегирания Регламент от 2016 г. трябва да функционира системата за верификация на територията на Европейския съюз. В България въвеждането ще се случи плавно и ще отнеме минимум 6 месеца. През това време аптеките, които не са въвели системата, няма да бъдат санкционирани. И магистър-фармацевтите, и пациентите трябва да знаят, че няма да има затворени аптеки. Българските граждани трябва да са спокойни, че ще могат да открият в аптечната мрежа необходимите им лекарствени продукти“, каза министър Ананиев.
Той припомни, че в България функционират 3600 аптеки, като 2400 от тях имат договор с НЗОК и съответно разполагат с необходимите компютри, софтуер и интернет връзка. Единственото, което те ще трябва да направят, е да си закупят четец за кода на новите сериализирани лекарства на стойност 180-200 лв. и еднократно да заплатят сумата от 50 лв. за свързване и надграждане на системата.
„Не мога да повярвам, че останалите 1200 аптеки не разполагат с компютри и интернет, най-малкото за да следят складовите си наличности. Вярвам, че са единични случаите, при които аптека функционира без интернет и компютър. Ако има такива, при тях цената, която трябва да бъде заплатена за въвеждане на системата за верификация, е между 1500 и 2000 лв., еднократно. Мисля че това в никакъв случай не е непосилна цена, а още повече, за този регламент магистър-фармацевтите са уведомени от 2016 г.“, подчерта министърът.
Той беше категоричен, че България трябва да спазва европейското законодателство и по никакъв начин не бива да бъде допускано българските граждани да бъдат лекувани с лекарства, несертифицирани в Европейския съюз.
„За нашите аптеки са договорени най-добрите условия. Те ще платят еднократна, а не месечна такса за включване в системата, нито ще плащат такса за поддръжка“, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.
По думите му за аптеките това е само една от четирите електронни системи, които трябва да бъдат въведени през 2019 г. Останалите три са смяната на касовите апарати и включването към НАП, системата за проследяване на лекарствата за паралелния износ и предстоящата електронна рецепта.
Предстои Изпълнителната агенция по лекарствата да разпространи инструкция до магистър-фармацевтите как да се реагира на сигналите, постъпили през системата.
Припомняме, че през 2017 г. и 2018 г. бяха проведени както практически, така и дистанционни обучения на магистър-фармацевтите за работа със системата за верификация.