„Няма забавяне на трансфери и заплащане от страна на МЗ. Дефицитът в НЗОК се дължи на несъбрани приходи. Затова МС взе решение да компенсира тази липса. Това няма да има никакви последствия, които да касаят договорните партньори на Касата, по извършващите се плащания по бюджетите както в доболничната, така и в болничната помощ. Ние сме длъжни да спазваме закона за бюджета, така че със сигурност това ще се случи до края на тази година“. Това каза по време на днешния блицконтрол в парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов в отговор на въпрос на доц. Георги Йорданов от БСП. Депутатът попита на какво се дължи забавянето на трансферите от МЗ, че се е наложило НЗОК да поиска допълнително над 60 млн. лв. заради дефицит в бюджета си, както и дали през десетте работни дни до края на годината тези пари ще бъдат преведени.
Д-р Емил Тончев от ГЕРБ попита какво е актуалното състояние за електронното издаване на направления за PCR-тестове и как ще се развива тя занапред. „Електронното направление работи. Проблемът не е софтуерен, а е организационен – да бъдат включени всички общопрактикуващи лекари в системата, изградена от „Информационно обслужване“ и е въпрос на време това да се случи. Към днешна дата имаме 50 пъти увеличение на издадените направления, над 10 000, и 16 пъти увеличение на включените лекарски практики, които вече са 1610. Най-много направления са издадени в големите областни центрове. Много съм удовлетворен от сътрудничеството с БЛС и софтуерните фирми, които са над 60, и съм оптимистично настроен до края на годината да завършим процеса на синхронизация на софтуера. Да не забравяме, че до края на годината ще бъде въведена и електронната рецепта“, каза проф. Костадин Ангелов.
Депутатът от Обединени патриоти д-р Калин Поповски попита докъде е стигнал проектът за модернизация на Спешната помощ.
„Ситуацията в страната е изключително напрегната по отношение на COVID и това се отразява й на проекта за Спешната помощ. Обнадеждаващо е, че ние вървим по нашия линеен график. Необходимата медицинска апаратура е доставена в срок, а линейки ще бъдат доставени и през следващата година. До края на тази година ще бъдат доставени още 20 линейки. Предстои да стартират строително-монтажните дейности по изграждането на нови Спешни отделения в лечебни заведения, на нови ЦСМП или реновиране на стари такива. Това трябваше да се случи до края на ноември, но в една от фирмите, с която трябваше да стартираме в Русе, всички служители се оказаха заразени с COVID“, отговори министърът.
По отношение на санитарната авиация, министърът отговори, че експертна група в МЗ в момента разработва техническата спецификация на медицинския хеликоптер и предстои обявяването на обществената поръчка. Сумата, отпусната за него по европейски проект е 20 млн. лв. Министър Ангелов допълни, че след като бъде закупен първия хеликоптер, ще се намери начин да бъде купен и втори.