Епидемиологът Мира Кожухарова призова също в студиото на БиТиВи за имунизация. Тя посочи, че това може да стане във всеки един момент, а дори и да има поставена втора ваксина и това да не се знае, третата няма да навреди.
“От години нямаме 95% покриваемост на ваксинацията”, призна Кожухарова и обясни, че това е изключително опасно, тъй като е застрашен колективният имунитет.
В инфекциозното отделение на болницата в Благоевград са настанени 7 деца и 2-ма възрастни.
“Децата са в средно до тежко състояние. Едно от тях е с тежка дихателна недостатъчност. Засега е стабилизирано. Едно от малките деца е с пневмония. Всички те са от Разлог”, каза дежурният лекар на болницата в Благоевград д-р Лазарова. Тя допълни, че болните са заразни 5-6 дни след началото на първите обриви.
27-годишен, заразен с морбили, е настанен в реанимацията на болницата. Той е в тежко състояние, но стабилно, бил е с дихателна недостатъчност, което е нормално клинична картина при усложнения от морбили.
Самото детско отделение в болницата в Разлог, откъдето тръгва заразата, е затворено, като е поискана подкрепа от полицията, за да може да се предотврати излизане и разпространение на инфекцията.
Всички контактни със заболели от морбили ще бъдат задържани в болницата, докато мине инкубационния период.
Смята се, че инфекцията, избухнала в детското отделение в Разлог, е вътреболнична. Заразата се пренася по въздушно-капков път и е изключително лесно неваксиниран да се разболее.
“Децата, настанени в софийската болница “Света Анна” са в стабилно състояние”, каза доктор Лъчезар Панчев. Те са под постоянно наблюдение, едното дете е с пневмония – усложнение от морбили.
Все още дали това е точно морбили, не е доказано, тъй като лабораторните изследвания се очакват в началото на следващата седмица. Но клиничната картина на всички приети показва почти сигурно за лекарите, че става въпрос за инфекция морбили.
Лъчезар Панчев призова за ваксинация.
Припомняме, вчера стана ясно, че в България вече има пет доказани случая на морбили, като четири от заболелите са деца, а петият е 37-годишна жена от София.
Малко по-късно се установи, че още 12 деца от Благоевградско са със съмнение за болестта.
В началото на 2017 г. в резултат на внос на морбили от пътуващи до засегнати държави, у нас възникнаха епидемични взривове в областите Пловдив, Пазарджик и Монтана.
Бяха установени 165 заболели – основно сред ромски деца, като голямата част от заболелите бяха неимунизирани.
Стигна се и до смъртен случай – 10-месечно бебе от пловдивския квартал “Столипиново” починаот шарката.
През 2018 г. в България бяха регистрирани 13 случая на заболели от морбили, при чужди граждани, пребивавали в България и при български граждани, пътували в страни с епидемично разпространение на заболяването.