Програмата „Заедно срещу рака на дебелото черво“, инициатива на Фондация „Лъчезар Цоцорков“, се проведе в рамките на шест месеца, пилотно в София, от септември 2022 г. до февруари 2023 г. По време на този период бяха направени общо 5 679 теста, от които бяха отчетени 12% положителни резултати, за които се препоръчват допълнителни консултации и изследвания.
Резултатите от програмата „Заедно срещу рака на дебелото черво“, отчитат по-голям интерес от страна на жените – 66% от всички, тествали се по време на кампанията са дами. Най-високият процент тествани е във възрастова група 61-74 г..
Програмата имаше за цел да помогне на хиляди българи да получат достъп до безплатно изследване, което може своевременно да сигнализира за коварното заболяване.
Ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт при онкологичните заболявания в България. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната.
,,България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. Причината за това е, че липсва профилактика и заболяването се открива късно, когато шансовете за преживяемост драстично намаляват. Ето затова е нужно да има ранна диагностика и скринингови програми, които да са достъпни за хората.
Изчислено е, че програмите за превенция могат да намалят смъртността с близо 30% до 2030 г.“, коментира един от водещите специалисти по медицинска онкология проф. д-р Галина Куртева, която заедно с проф. д-р Панайот Куртев и проф. д-р Крум Кацаров е част от Експертния съвет, който подкрепя Програмата за скрининг на рака на дебелото черво.