В капиталовата програма в сектор Здравеопазване са заложени средства в размер на 18,2 млн. лв. за ремонт и рехабилитация на общинските лечебни заведения. Приоритетите са облагородяване на условията в лечебните заведения и привличането и задържането на кадрите. Това заяви зам.-кметът на Столична община по финанси и здравеопазване Иван Василев по време на представяне на бюджета на София в общинската здравна комисия.
От ГЕРБ-СДС обаче констатираха намаление на средствата за болниците общинска отговорност от 33,6 млн. лв., заложени в първоначалния бюджет, на 26,9 млн. лв. след корекцията. „Средствата миналата година не са били усвоени в целия им размер. Ние сме заложили 6 млн. лв. повече спрямо изпълнението на бюджета. Изпълнението на бюджета през 2023 г. е 64%, усвоени са 21 млн. лв., затова смятам, че сега има увеличение със заложените 26.9 млн., но, ако има нужда, ще внесем корекция за още средства“, каза Василев.
Директорът на дирекция „Здравеопазване“ Моника Чеуз заяви, че неусвояването на част от средствата се дължи на някои проекти за изграждане на център за психосоциална рехабилитация и на детски медицински център, по които процедурите продължават по-дълго от предвиденото.
Общинският съветник от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев съобщи, че са подготвени няколко предложения за изменение на разпределението на средствата в бюджета за здравеопазване, които обхващат и индексацията на заплатите. Той добави, че в миналия мандат на СОС е заложена програма за 5 млн. лв. за осигуряване на дълготрайни материални активи в лечебните заведения, която тече и в момента.
„За четирите общински многопрофилни болници за активно лечение, двете акушеро-гинекологични болници, СБАЛОЗ-София град, Центърът за психично здраве, Центърът за кожно-венерически заболявания, четирите специализираните болници за долекуване, продължително лечение и рехабилитация са отделени едва 10,5 млн. лв., колкото са били средствата и през миналата година. За 2025 г. и 2026 г. е предвидено намаляване на тези средства на 10,3 млн. лв. Защо се редуцира, а не се увеличава бюджетът на общинските болници, след като знаем, че те имат и социални функции?“, попита председателят на комисията и депутат от БСП Ваня Григорова.
По думите й са необходими около 15 млн. лв. за заплати на медицинските сестри и е нужно общината да се погрижи, за да им осигури заплащане според заложените средства в Колективния трудов договор.
Василев подчерта, че се готви програма за осигуряване на кадровото обезпечаване на общинските лечебни заведения и тепърва предстои тя да бъде представена този месец. „Ако предвидените средства се окажат недостатъчно, ще има възможност да направим корекции“, каза той.