От 2014 до 2019 г. 1748 лекарства са изтеглени от българския пазар. Само за миналата година те са 236, а издадените нови разрешителни са 15. Пейзажът е, меко казано, негостоприемен. Данните на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) са на база 818 сигнала, постъпили през платформата. От тях 70% са от пациенти, 10% са родители на пациенти, имаме сигнали от медиите, от НЗОК, от лекари, аптеки, пациентски организации.
Това каза изпълнителният директор на БАРПТЛ Боряна Маринкова по време на представянето на “Алманах на иновациите в здравния сектор през 2019 г.”, част от конференцията “Капитал и здраве”.
На базата на статистиката от онлайн платформата на асоциацията в 93% от случаите липсващите продукти са лекарства, 3% – хранителни добавки, 1% – медицински изделия, хомеопатия и други. В 35% от случаите лекарствата са налични, т.е. не са били открити само в първата аптека, а във втората и третата ги има. Проблемът е, че 19% от лекарствата, за които сме получили сигнал, са с трайно преустановен внос, а 16% – с временно преустановен внос. 15% са нерегистрираните лекарства, 11% са лекарствата, за които има производствени проблеми.
„В момента липсва лекарство, което се приема от всички пациенти с рак на гърдата. Не е ясно по каква причина вносът на лекарството е преустановен. Оказва се, че един от нашите членове има разрешение за паралелен внос на това лекарство и притежава определени количества от него. Партидата е освободена няколко дни по-късно от ИАЛ и тя вече е по аптечната мрежа. От момента до получаването на сигнала – на 20 февруари до момента сигналите вече са станали над 20 и всички пациенти са в паника от липсата му. Стана възможно да се реагира навреме само, защото вече има издадено разрешение за паралелен внос. Изводът е, че страната ни е неатрактивна и разчитаме на случайността. Няма по-добър момент за решаване на проблема с паралалелния внос от сегашния, когато действа системата за верификация на лекарствата“, каза Маринкова.