Центровете за спешна медицинска помощ ще бъдат оборудвани със системи за видеонаблюдение. Мярката е заложена в “План за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 2016 – 2018 година“. Освен в ЦСМП, камери се предвижда да бъдат инсталирани и в лечебните заведения с преобладаваща държавна собственост. Според плана те ще бъдат поставени на „конфликтните“ точки в структурите.
Целта на мярката е контрол над посегателствата върху имущество публична собственост, живота и здравето на работещите в системата на здравеопазването, е разписано в плана. Според него мярката трябва да влезе в сила до 2018 г. Водещата институция за изпълнение на плана ще е Министерство на здравеопазването в партньорство с МВР и ДАНС.
Председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева изрази сериозна доза скептицизъм по отношение на предвидената мярка. „Камерите няма да спрат нападателите и да ни гарантират сигурност“, заяви тя пред Zdrave.net.
Д-р Кателиева беше категорична, че за да се спре агресията над екипите е нужна най-вече промяна в отношението от страна на пациентите. „Пациентите не разбират, че не всяко състояние е спешно, че понякога се налага да изчакат, да са търпеливи“, посочи тя. По думите й проблемът се поражда и от факта, че у нас липсва разделение между пациентите и придружителите им, а най-често случаите на агресия в спешните отделения са именно от страна на близките на пациентите.
Според д-р Кателиева много по-ефективни от камерите биха били паник бутони и радиостанции в линейките, които да осигуряват бърза връзка между отделните служби и в случай на нападение на място да се отзовава най-близката патрулна кола.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Подготвя се изпитване на mpox ваксината при бременни и кърмачета
- Кипър създава обединен орган за извънредни ситуации, в който ще влиза и спешната медицинска помощ
- FDA се обяви срещу фенилефрина като съставка на перорални продукти за назална деконгестия
- Здравният министър обеща системата на ТЕЛК ще заработи в пълен обем до 2-3 месеца
- Конференция “HIV и коинфекции” ще събере учени от България, Балканите и СЗО