С най-висок риск да посегнат на себе си се оказват работещите като лекари, зъболекари, полицаи, учители и миньори. Най-застрашени са професиите, при които хората отнасят проблемите и притесненията си вкъщи. Тази теория разви психиатърът Александър Хаджигеоргиев по време на семинар във връзка с превенцията на самоубийствата у нас, който бе организиран от Центъра по обществено здраве и анализи в Банкя.
Според специалиста, който е началник на Отделението по психиатрия в Медицинския институт на МВР, възрастовите граници, в които се наблюдава най-често желание за опит за самоубийство, са между 17 и 19 години, както и между 35 и 40 години. Сред хората, застрашени да посегнат на живота си, са тези с депресия, а истинската депресия се лекува само и единствено медикаментозно, добави още д-р Хаджигеоргиев.
Депресията започва с картина на потиснатост, безсилие, липса на енергия, влошен апетит и влошен сън, информира д-р Хаджигеоргиев.
“Клиничният критерий е такова състояние, ако продължи две седмици и повече, тогава може да се оцени като депресия и да се започне лечение. По същия начин трябва да процедират и хората, които не са лекари, а просто наблюдават отвън”, посочи д-р Хаджигеоргиев.
Специалистът има своя теория по отношение на въпроса защо жените страдат повече от депресия, отколкото мъжете.
“Аз предполагам, че жените са по-лесно откриваеми, защото те повече си казват. Това би могло да изкривява статистиката, т.е да вдига процента на психично заболелите жени. те по-охотно търсят помощ. И по-лесно я намират, тъй като повечето психиатри са мъже”, поясни още специалистът.
Най-рискови от гледна точка на самоубийствата според психиатъра са професиите, при които след работа човек пренася конфликтите и притесненията в дома си. Защо обаче зъболекарите също са с повишен риск да посегнат на живота си?
“Едното обяснение е, че зъболекарят всеки ден по много пъти вижда ужаса в очите на пациентите си от 10 см и това по някакъв начин му повлиява. Това е тежка, стресова професия, от този тип професии, в които си отнасяш проблемите в къщи. Тези професии с после действия, които си носиш вкъщи, обикновено са по-рискови”, обясни психиатърът.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Подготвя се изпитване на mpox ваксината при бременни и кърмачета
- Кипър създава обединен орган за извънредни ситуации, в който ще влиза и спешната медицинска помощ
- FDA се обяви срещу фенилефрина като съставка на перорални продукти за назална деконгестия
- Здравният министър обеща системата на ТЕЛК ще заработи в пълен обем до 2-3 месеца
- Конференция “HIV и коинфекции” ще събере учени от България, Балканите и СЗО