Ново лекарство за ХИВ, подобно на ваксина, може да струва само 40 долара годишно, твърдят изследователи, съобщи БГНЕС. В момента това лекарство струва над 40 000 долара на човек годишно.
Антиретровирусното лекарство Ленакапавир, разработено от американския фармацевтичен гигант Гилеад, потенциално може да доведе до промяна в борбата с ХИВ.
Ранни опити показват, че лекарството е 100% ефективно в превенцията на инфекцията от ХИВ. И трябва да се инжектира само два пъти годишно, което го прави доста по-лесно за прилагане в сравнение със сегашните режими, изискващи ежедневни таблетки.
„Това е все едно да се ваксинираш всеки ден“, каза Андрю Хил, изследовател в университета в Ливърпул.
Лечението в момента струва на пациентите над 40 000 долара годишно в редица страни, включително САЩ, Франция, Норвегия и Австралия.
Ново проучване, което Хил представи на Международната конференция за ХИВ в Мюнхен, изследва това колко може да падне цената за направата на лекарството, ако Гилеад позволи да се произвеждат по евтини версии.
Лекарство за една година може да струва само 40 долара. Това е 1000 пъти по-малко от сегашната цена, според проучване, което не е било рецензирано от експерти.
Цената се основава на производствени обеми, равни на тези за лекуване на 10 милиона души.
Ако лекарството бъде дадено на хора с висок риск от заразяване с ХИВ – като гейове и бисексуални мъже, сексуални работници, затворници и особено на млади жени в Африка – може „на практика да спре разпространението на ХИВ“, подчерта Хил.
„Можем наистина да контролираме епидемията“, допълни той.
Миналата година бяха открити 1,3 милиона нови ХИВ инфекции. Според Световната здравна организация 39 милиона души живеят с вируса.