В момента липсват около 9 медикамента в аптечната мрежа, съобщи здравният министър Асен Меджидиев и изтъкна, че вече някои от тях са налични, след взетите мерки от миналата седмица. Той отказа да уточни за кои лекарства става въпрос, тъй като информацията е чувствителна за пациентите. В недостиг в момента са 82 медикамента, допълни Аркади Шарков, съветник на министъра, и добави, че миналата седмица в недостиг са били 62. Едва 40% от лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, се верифицират. За останалите 60% системата няма никакви данни.
Миристър Меджидиев увери, че здравните власти се стараят да помогнат: “Има медикаменти, които са заместени и са инструктирани и аптеки, и доставчици да помогнат, като идеята е тези лекарства, които са единствени, да бъдат доставени в максимално кратък срок”. Той съобщи, че е проведена проверка на всички търговци на едро и се предприемат мерки по нормативната уредба, включително санкции, но идеята на МЗ не е в санкциите, а в подобряване на контрола и предотвратяване на стигането до недостиг. “Нарушенията които сме открили са много малко и те не са причината за недостига”, каза министърът, а помолен да посочи причината, той каза, че е комплексна. “Трябва да се направят промени в системата за електронно проследяване, тъй като там е основният проблем”, заяви Меджидиев и добави, че по така функциониращата система много малко медикаменти могат да бъдат проследявани и да бъде ограничаван реекспорта.
“В момента по тази система могат да се контролират едва шестдесет и няколко медикамента”, уточни той. Здравният министър съобщи, че на днешното заседание на заседание на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването е взето решение да се създаде единна номенклатура на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, което ще бъде свързано с машинно четим продуктов код върху опаковката на всеки медикамент. Това ще позволи и използването на мобилно приложение от всеки пациент и лекар, от което ще могат да се информират за цените, същевременно така се осигурява и контрол върху цените, каза той. Ще се осигури и по-бързо проследяване на лекарствените продукти на база постъпващата информация в електронната система, както и анализ на причините за недостига на всеки лекарствен продукт, добави министърът.
Сега се разработва алгоритъм за новата система и се предвижда компетентните органи да предприемат мерки при недостиг. Ще се подобри и отчитането на лекарства, заплащани от НЗОК. Предвиждат се промени в нормативната уредба, които да бъдат внесени в парламентарната здравна комисия, добави министърът, убеден, че са наложителни промени в електронната система за проследяване на лекарствата. Запитан кога би могла да влезе в действие новата система, той уточни, че е представител на служебно правителство и увери: “Въпреки това ще се постараем да го внесем за разглеждане на парламентарна комисия до 10 – 15 дни, а нататък вече решенията са на НС и евентуален редовен кабинет”. Аркади Шарков съобщи, че за създаването на тази единна номенклатура, ще бъде поставено задание на “Информационно обслужване” и всички ИТ – отдели на НЗОК, на Националния съвет по цени и реимбурсиране да направят добра комуникация между системите за да има не само констатиране на недостиг, а превенция на недостига на медикаменти. “Другата седмица се надяваме да има предложен алгоритъм за справяне с недостига на всеки конкретен продукт”, каза още той.
Според МЗ сега задържане на лекарства по складовете няма и очакванията са новата система, която въвеждат да помогне да се знае наличността.