Рискът от разпространение на морбили у нас е реален, предупреждават от там.
От началото на годината у нас са регистрирани 7 случая на морбили, потвърдени в Националната референтна лаборатория по морбили, паротит и рубеола към Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Това отговориха от МЗ на въпроси на Zdrave.net, свързани с разпространението на инфекцията и съобщените на сайта на НЦЗПБ случаи във вчерашния ден.
Припомняме, вчера Центърът регистрира шест нови случая, като днес стана ясно, че са потвърдени пет от тях.
От министерството посочват, че се касае за деца на възраст между 1 и 11 г., при 3 от които има данни за имунизация срещу морбили. Само едно от децата (на 1 г.) е пребивавало в чужбина – пристига от Великобритания. Към момента 5 от децата са хоспитализирани, в стабилно състояние.
Три от случаите са епидемично свързани – членове на едно семейство. Останалите нямат връзка помежду си. От проведените епидемиологични проучвания няма данни за контакт с болен от морбили. Контактните са определени и се провежда медицинско наблюдение, уверяват от ведомството.
Предвид епидемичното разпространение на морбили в Европа и в света, рискът от разпространение на морбили в България е реален, предупреждават от МЗ. От там напомнят, че предстои летен сезон с интензивни пътувания и туризъм, което също ще благоприятства вноса и разпространението на заболяването у нас.
По официални данни за 2023 г. обхватът с първи прием ваксини срещу МПР е 91,60%, а с втори прием – 87,40%.
Поради субоптималния резултат още в края на миналата година МЗ изготви указателно писмо до БЛС, НЗОК и РЗИ за активно издирване на деца без проведени имунизации и тяхното навременно имунизиране, уверяват още от здравното министерство.