Болничният сектор ще поиска корекции в определянето им
Начинът, по който са създадени лимитите, не е правилният начин за регулиране на системата, твърди председателят на Българска болнична асоциация (ББА) Андрей Марков в контескта на започналите разговори за определянето на бюджета на НЗОК за 2018 г.
Той съобщи, че предстои среща на болничния сектор със зам.-финансовия министър и председател на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев, на която ще бъдат обсъдено състоянието на системата и различните проблеми в нея, включително и дефицитът в сектора.
Като проблем Марков определи и продължаващото лимитиране във финансирането на лечебните заведения. „Ние нямаме шанс да очакваме, че те няма да останат и през следващата година, но в същото време ще изложим, съобразявайки се с нормативната уредба, нашето становище. Начинът, по който са създадени сегашните лимити, не е правилният начин за регулиране и управление на системата. Ние ще имаме предложение те да бъдат коригирани – да отпаднат във вида, в който се прилагат в момента“, допълни той. Марков беше категоричен, че държавното администриране – в случая с лимитиране и бюджетиране, винаги е създавало проблеми. „Това е феномен, характерен само за България – пазарна икономика, при която здравеопазването е изолирано. Банковата система е пазарна, производството е пазарно, услугите са пазарни, а изведнъж здравеопазването някак си нито е пазарно, нито не е, а е в междинна ситуация“, допълни Марков.
Запитан дали тези теми са били обсъдени с проф. Камен Плочев, той отговори, че позицията на управителя на НЗОК не предполага възможност за въздействие на инструментите за финансиране. „Управителят на здравната каса има една единствена задача и функция, а именно – да изпълнява бюджета на касата без лев отклонение от това, което се гласува по закон като бюджет на НЗОК. На практика парламентът е този, който определя какво трябва да се случи във финансирането и колко средства трябва да се отпуснат“, отбеляза той.