На извънредно заседание днес Министерският съвет прие предложението на финансовия министър Росица Велкова за удължаване срока на действие на държавния бюджет, бюджета на НЗОК и този на ДОО за 2022 г. Служебното правителство внася предложенията си за одобрение в Народното събрание, съобщават от там.
Така средствата, с които ще разполага НЗОК в началото на следващата година до приемането на нов бюджет, ще бъдат в размер на 1/12 от тазгодишния бюджет на фонда.
Освен липсата на допълнителни средства в новата финансова рамка за 2023 г. обаче проблемът е, че нормативната уредба предвижда разпределянето на тези суми само до края на март следващата година, а случай, при който бюджет за съответната въобще не е приет, не е предвиден в закона.
Така, ако не се състави правителство в рамките на този парламент, което е много вероятно, на следващите избори ще лежи надеждата за по-добра възможност за съставяне на нов кабинет, който съответно в изключително кратки срокове да изработи и предложи финансова рамка за държавата, както и за здравната система.
Как липсата на допълнителни финансови средства ще се отрази на системата?
Краткият отговор е – лошо. И в момента, въпреки увеличението на клиничните пътеки средно с 25%, болниците срещат сериозни проблеми както със заплащането на медиците си, така и с посрещането на останалите си разходи. Предвид инфлацията и цените на енергоресурсите, голяма част от лечебните заведения са в не особено добро финансово състояние, немалко от тях също така не успяха да увеличат заплатите на лекари, професионалисти по здравни грижи и санитари до записания в Колективния трудов договор минимум.
Медици на различни места в страната протестират и сега заради ниските си възнаграждения и голямото натоварване, свързано пък с недостига на кадри в сектора.
Ако ситуацията се запази такава и в началото на следващата година, вероятността страната да е изправена пред практически ежедневни протести на медици на различни места е много голяма.
В допълнение, при липсата на нов бюджет и повече средства в него, новото увеличение на цените на клиничните пътеки с 18%, за което настоява Българският лекарски съюз, няма да намери своето финансово покритие и дори при подписване на анекс към Рамковия договор между НЗОК и съсловната организация на лекарите новите цени на пътеките няма да могат да влязат в сила от началото на идната година. Все пак, в случай, че бъде излъчен кабинет и той успее да предложи бюджет до края на март 2023 г., този проблем ще отпадне, тъй като цените на пътеките могат да бъдат увеличени със задна дата.
Какво ще се случи, ако държавата остане без нова финансова рамка и след март 2023 г. обаче, към момента няма яснота.