21 млн. лв. ще струва на НЗОК терапията на болните от хепатит С тази година. Сумата е идентична с тази, дадена за лечението и през 2016 г., информират от НЗОК.
Ефектът от терапията обаче ще бъде значително по-голям заради почти 100-процентовата успеваемост спрямо стандартната интерферонова терапия, посочват от касата. Освен това от лечението ще бъдат обхванати и пациенти с по-леки форми на чернодробно увреждане.
Очаква се в по-дългосрочен план да намалее броят на заболелите от хепатит С, както и да намалее броят на хоспитализациите поради липса на усложнения от лечението, допълват от касата и посочват, че терапията ще обхване и млади пациенти в начален стадий на заболяването, при които е възможно пълно излекуване и запазване на репродуктивните им способности.
Новите изисквания за лечение на хроничен вирусен хепатит С при болни над 18-годишна възраст влязоха в сила на 1 март.
Припомняме, лечението с т. нар. безинтереферонова терапия се превърна в своеобразна сага и дори стигна до съда. Преди месеци НЗОКизмени правилата за терапия на пациентите с хепатит С и въведе изисквания те да бъдат лекувани с най-евтиния медикамент, а евентуалната смяна на курса с друго лекарство трябваше да бъде одобрявана от Надзорния съвет на здравната каса. В началото на февруари ВАС обаче определи, че тези критерии за лечение на хепатит С излагат на риск живота на болните и ги отмени, заради което те бяха променени.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Частните болници отново ще провеждат обществени поръчки за лекарства по НЗОК
- Близо 100 млн. лв. е заплатила НЗОК за скъпоструващи лекарства за деца през 2024 г.
- На първо четене: Частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства
- Според анализ на БАПЗГ: Два пъти по-малко от необходимото са медсестрите в болниците ни
- Ваксина срещу херпес зостер намалява риска от сърдечни заболявания с 8 години