„Исканата от МОН мярка е незаконосъобразна и представлява грубо нарушение на конфиденциалността, която е неразделна част от добрата медицинска практика и изконно право на всеки пациент.“ Това заявяват в свое становище от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Поводът за реакцията е искането на Министерството на образованието и науката да се издава амбулаторен лист от общопрактикуващ лекар, който да бъде предаван от ученика или родителите на дете в предучилищна възраст на съответните власти, в случаите, когато се издава медицинска бележка, извиняваща отсъствията на детето.
От сдружението припомнят, че амбулаторният лист е документ, в който се отразява моментното обективно здравословно състояние на пациента, както и в много случаи – придружаващите заболявания. „Амбулаторният лист е неизменна част от личното здравно досие на всеки пациент и носи лична информация за неговото здраве, до която могат да имат достъп единствено и само самите пациенти, лекарите, на които са поверили здравето си и оторизирани за това институции, сред които не са училищните власти“, категорични са общопрактикуващите лекари.
Те посочват още, че подобни мерки се въвеждат след обсъждане и постигане на съгласие между МЗ, НЗОК и съсловните организации и отбелязват, че нямат информация подобно обсъждане да е провеждано.
„По информация, подадена от наши колеги, не са редки случите, в които те са подложени на натиск както от самите родители, така и от учители, за неправомерно издаване на извинителни бележки“, отбелязват още от сдружението и предлагат МОН да обърне сериозно внимание и да промени съответната нормативна уредба, като даде възможност на родителите, когато преценят за необходимо, да представят пред училищните власти подписана от тях извинителна бележка в срок, по-голям от сега регламентираните три учебни дни.
„Убедени сме, че има и други, по-ефективни решения, до които може да се достигне, ако се обсъдят с всички заинтересовани“, заявяват в заключение от сдружението.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница