Министерството на здравеопазването представи за обществено обсъждане проекта с промени и допълнения в Наредбата за цените на лекарствата. Както подчертава в доклада си до Министерския съвет здравният министър, това се налага на първо място след промените в Закона за лекарствените продукти. Част от тях са свързани с ценообразуването и реимбурсирането на лекарствените продукти, а това налага да бъдат направени промени и в подзаконовата нормативна уредба.
Другите аргументи за предложените промени са свързани с откритите от Националния съвет по цени и реимбурсиране грешки в разпоредбите, които трябва да бъдат коригирани, с нуждата да се въведат мерки, които ще гарантират достъпа на пациентите до лекарства и до прецизиране на разпоредбите за увеличаване цените на лекарствата. Не на последно място е установено, че срокът за проследяване на ефекта от терапия, предвиден в наредбата, е недостатъчен в някои от случаите, особено когато става дума за малък брой пациенти. А това не позволява да бъде направен анализ на информацията.
Промените
С предложенията се въвежда облекчен режим при някои от лекарствените продукти, които подлежат на проверка на цените в референтните държави на всеки шест месеца. Става дума за медикаменти, които са единствени в международното непатентно наименование, за тях няма друга алтернатива или тя е с по-висока от заплащаната с публични средства стойност.
Националният съвет ще намалява служебно максималната продажна цена на лекарство, получило разрешение за паралелен внос или за паралелна дистрибуция от Европейската агенция по лекарствата в случаите, когато еднакъв или подобен лекарствен продукт е регистриран с по-ниска цена.
Прецизират се разпоредбите за определянето референтната стойност на имунологичните лекарствени продукти, съдържащи ваксини, токсини или серуми. Това са специфични медикаменти, които дори предназначени за профилактика и лечение на едно и също заболяване, съдържат качествени и количествени разлики. До момента при определянето на референтната стойност тези специфики не са отчитани, в резултат на което са установени случаи продуктите да бъдат оттеглени от пазара, тъй като не може да бъде постигната стойността, определена от друг продукт.
Ще бъде преодоляна създадената празнота в нормативната уредба, след като разпоредбите за пределна цена и за регистриция на максимална продажна цена за лекарства, които имат разрешение за паралелен внос, бяха отменени с решения на Върховния административен съд. Съдът прие, че е допуснато съществено нарушение, тъй като липсват мотивите за приемането на тези разпоредби. Настоящата промяна цели документите и реда за провеждането на процедурите, с които се образуват пределни цени и се регистрира максималните продажни цени на лекарствата от паралелен внос да бъдат нормативно определени.
Отново се въвежда и правилото максималната продажна цена на лекарствените продукти от паралелен внос да не е по-висока от пределната цена на еднакви или подобни медикаменти, утвърдена от Съвета.
Въвеждат се нови условия за реимбурсиране като целта е да бъдат оптимизирани режимите по ценообразуване и реимбурсиране като се очаква промените да подобрят тези процеси.
Не на последно място ще бъдат направени промени в Устройствения правилник на Националния съвет по цени и реимбурсиране и неговата администрация. Една от тях е възможността за дистанционни заседания.
Общественото обсъждане продължава до 13 януари 2021 г.