Правомощията на обществения съвет към Фонда за лечение на деца ще бъдат ограничени. Това стана ясно от интервю на заместник-здравния министър д-р Атанас Кундурджиев пред БНР. От думите му се разбра още, че в момента тече одит на институцията, която засяга както нормативната база, така и управлението на финансовите средства. След проверката ще се вземе решение какви промени могат да се направят, отбеляза той, както засегна и темата за дейността на обществения съвет.
По думите на заместник-министъра в обществения съвет има хора, които не се занимават с медицина, като журналисти, които взимат решения, свързани с такава тясна сфера, каквато е медицината. „Нашето мнение е, че общественият съвет може да взима концептуални решения, да съветва, той е консултативен съвет, да е гарант за законосъобразността на решенията, но той не може да взима решения по целесъобразност“, коментира д-р Кундурджиев.
Припомняме, според настоящия правилник на фонда ОС участва във взимането на решения за отделните случаи.
„Когато поемаш отговорност за човешки съдби, а нямаш експертиза за това, това граничи с безотговорност“, изтъкна д-р Кундурджиев. „В никакъв случай ние нямаме за цел да затрудняваме възможностите за лечение в чужбина, за по-добро лечение, ако тук не може да се осъществи. Но извинявайте, първата трансплантация на дете е направена преди 50 години в България“, посочи още той, като подчерта, че в България има достатъчно възможности за извършване на трансплантации и развитие на модерното лечение.
В тази връзка д-р Кундуржиев допълни, че след казуса с 9-годишния Байрям е посетил болница „Лозенец“. „Видях оперирано дете от проф. Спасов на шест месеца, което беше в много добро състояние с чернодробна трансплантация“, заяви той, като изказа одобрение за работата на директора на лечебното заведение. „Общественият съвет, които не са експерти, казват – не може да се прави бъбречна трансплантация“, изтъкна той по повод взетото по-рано решение от съвета Байрям да бъде трансплантиран извън България.