Персонализирано лечение, базирано на иРНК технологията на BioNTech потенциално предвещава бъдещето на борбата с изключително агресивна форма на рак на панкреаса, предадоха световните агенции, позовавайки се на публикация в списание Nature.
Доказано е, че приложеният терапевтичен режим е предизвикал обещаваща имунна реакция при някои пациенти с панкреатичен дуктален аденокарцином (PDAC), който представлява повече от 90% от случаите на рак на панкреаса.
Резултатите от изпитването в първата фаза на тестване върху хора са показали, че половината – 8 от 16-те участници, които са претърпели операция за отстраняване на тумора, са развили Т-клетки, които потенциално могат да разпознаят раковите клетки и да стопират повторната им поява и развитие, категорични са учените.
Това доказва съобщената още преди година новина от BioNTech, че иРНК технологията се оказва полезна не само при създаването на COVID ваксини, но има и потенциал в онкологията.
Лечението е съвместна разработка на Roche и Genentech, в партньорство с BioNTech.
Известно е, че ракът на панкреаса е сред злокачествените тумори с най-висока смъртност. Освен всичко, той се развива бавно и дълго време остава недиагностициран, което забавя много лечението му. Само около 10% от пациентите с PDAC преживяват две години след поставянето на диагнозата.
При осемте участници в изпитването с откриваем имунен отговор няма доказателства за рецидив на рак 18 месеца след операцията, докато средния интервал до рецидив е 13,4 месеца сред неотговорилите.
Проучването е проведено в Memorial Sloan Kettering Cancer Center в Ню Йорк под ръководството на хирурга д-р Винод Балачандран, специалист по оперативно лечение на рак на панкреаса.
Д-р Балачандран е лекар-изследовател в Програмата за човешка онкология и патогенеза и е свързан с Центъра на Дейвид М. Рубенщайн за изследване на рака на панкреаса.